REKLAMA

Jak nieświeże powietrze stworzyło gimnastykę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 15:00
– W XIX w. zauważono, że ludzie mieszkający w miastach żyją krócej – mówił Michał Puszkarski, kierownik działu edukacji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Audio
  • Piotr Kubkowski i Michał Puszkarski o XIX-wiecznych początkach kultury fizycznej (Notatnik Dwójki)
Ilustracja zamieszczona w książce Gimnastyka: jj znaczenie i sposoby zastosowania. Poradnik dla wszystkich (1889) autorstwa Josefa Grnfelda (1840-1910)
Ilustracja zamieszczona w książce "Gimnastyka: jéj znaczenie i sposoby zastosowania. Poradnik dla wszystkich" (1889) autorstwa Josefa Grünfelda (1840-1910)Foto: polona.pl/domena puibliczna

Kultura fizyczna narodziła się na przełomie XIX i XX w., ale już kilkadziesiąt lat wcześniej wielu intelektualistów zauważyło, że ludzie stają się słabi. – Na ziemiach polskich ta narracja pojawiła się w epoce przenoszenia się ludzi do miast – powiedział kulturoznawca Piotr Kubkowski. – Oprócz pozytywnych aspektów tej migracji zwracano uwagę na problem oddzielenia od ziemi i przyrody, w tym także tego, co kształtuje ciała tych ludzi – dodał.

Michał Puszkarski zwrócił uwagę, że miejski brud i zatłoczenie skutkowały wysoką śmiertelnością ludności, dlatego chętnie uciekano z wąskich ulic na świeże powietrze, wyjeżdżano w góry i do uzdrowisk. – Ludzie powoli dostrzegali, że ruch jest potrzebny i daje zdrowie – mówił.

Jednak droga do prawdziwie demokratycznego wychowania fizycznego była długa. Początkowo gimnastyka dotyczyła przede wszystkim warstw arystokratycznych, a ważnym jej elementem był... cyrk.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Prowadzi: Kamil Radomski

Goście: Piotr Kubkowski (kulturoznawca, historyk sportu i wychowania fizycznego), Michał Puszkarski (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie)

Data emisji: 30.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Czytaj także

Stare gry komputerowe ćwiczą cierpliwość i wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 20:00
- Nie ma lepszej lekcji projektowania przestrzeni w grach niż pierwszy poziom klasycznej gry "Manic Miner" albo pierwszy "Super Mario Bros" - mówił w Dwójce o zjawisku retrogamingu Paweł Schreiber.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Awaria amerykańskiej lampy radiowej. Ze wspomnień Stanisława Fibicha

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 11:00
Pracownikiem Polskiego Radia Stanisław Fibich był od lat 50. XX wieku, ale radiowe medium fascynowało go niemalże od początku jego powstania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unikatowa polska moda w PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 17:00
- Wyjątkowość Polek wynikała z faktu, że trzeba było mocno pomyśleć, zanim coś się założyło czy kupiło - mówiła w Dwójce Joanna Regina Kowalska, kuratorka wystawy "Modna i już! Moda w PRL" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń