Przy tym stoliku pijał kawę Konwicki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 22:30
Tu, przy świętym stoliku, gromadzili się luminarze polskiej kultury. O czym rozmawiano w tej legendarnej warszawskiej kawiarni i – kto podsłuchiwał te niecodzienne spotkania?
Audio
  • - Przychodził tu mieszkający w sąsiedztwie Konwicki, pojawiała się Irena Szymańska, no i Antoni Słonimski. Wytworzyło się coś, co nazywałam "świętym stolikiem" - wspominała w Dwójce Maria Iwaszkiewicz w audycji Moniki Plich. (PR, 2012)

- Przychodził tu mieszkający w sąsiedztwie Konwicki, pojawiała się Irena Szymańska, no i Antoni Słonimski. Wytworzyło się coś, co nazywałam "świętym stolikiem" - wspominała w Dwójce Maria Iwaszkiewicz, założycielka kawiarni mieszczącej się przy ul.Wiejskiej 12a w Warszawie, w suterenie wydawnictwa "Czytelnik". Miejsce to, jak się okazało, przeszło do historii polskiej kultury - otwarta w 1957 roku kawiarnia obrosła w szczególną legendę. Wszak spotykali się tu znani pisarze, przychodzili ludzie polskiego teatru i filmu.
Co ciekawe, Tadeusz Konwicki, jeden ze stałych bywalców, podkreślał, że ów słynny stolik "Czytelnika" nie był tak naprawdę żadnym "stolikiem literackim”, czy politycznym. - Spotykaliśmy się w biegu, by uzgodnić to, co myślimy - mówił.
Jak wynika ze wspomnień Marii Iwaszkiewicz czy Józefa Hena, fenomen tego miejsca opierał się przede wszystkim na niezwykłych ludziach, którzy tu się spotykali. Największą legendą był oczywiście Antoni Słonimski. Opowiadał o Wieniawie, Piłsudskim, Tuwimie. Strasznie miło było w tym całym schamieniu i socjalistycznym bełkocie tego posłuchać - opowiadał Józef Hen. - To była taka wyspa niezależności.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Moniki Pilch. O warszawskiej kawiarni (m.in. o podsłuchujących gości tajniakach z SB, o smakowitych obiadach i... anegdotach) opowiadają: założycielka kawiarni Maria Iwaszkiewicz, a także Tadeusz Konwicki, Henryk Bereza, Józef Hen i Janusz Głowacki.

Czytaj także

Rozmowy z mistrzem słowa i życia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 14:00
29-latek rozmawia z 85-latkiem o popkulturze, mediach, gołębiach, partyzantce i komunizmie, o życiu i o śmierci. To książka, która wymaga skupienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Konwicki: niech się Bóg martwi, nie ja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 22:00
Znakomity prozaik i reżyser, który obchodzi w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny, dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ksenia Starosielska - Polska w przekładzie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 15:59
Zapraszamy na spotkania z wybitną tłumaczką literatury polskiej na rosyjski, m.in. książek Tadeusza Różewicza, Tadeusza Konwickiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Wiesława Myśliwskiego i Pawła Huelle.
rozwiń zwiń