REKLAMA

Najlepszy folk roku 2022. Polskie Radio zaprasza do konkursów fonograficznych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 15:00
Tradycyjnie już na początku roku otwieramy etap zgłoszeń do radiowych konkursów na najlepszą płytę z muzyką folkową - Folkowy Fonogram Roku, i z muzyką tradycyjną - Fonogram Źródeł. Podsumowujemy w ten sposób fonograficzne inicjatywy artystów z roku 2022.
Polskie Radio ponownie zaprasza do udziału w konkursach na najlepsze płyty z muzyką folkową i tradycyjną
Polskie Radio ponownie zaprasza do udziału w konkursach na najlepsze płyty z muzyką folkową i tradycyjnąFoto: mat. pras.

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to dwa coroczne radiowe konkursy, które od lat stanowią najaktualniejszy i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego minionego roku w kategoriach: muzyka folkowa i tradycyjna. Najnowsze zestawienia zbiorą więc nagrania wyprodukowane w roku 2022, a spośród nadesłanych propozycji jury konkursów wybiera finalistów, a następnie zwycięzców.

Konkursy skierowane są do muzyków działających w Polsce, inspirujących się tradycjami muzycznymi Polski i świata. Do konkursów mogą zostać zgłoszone nagrania w formie profesjonalnie wydanej płyty kompaktowej, płyty z plikami dźwiękowymi lub płyty gramofonowej, a także nagrania cyfrowe dostępne na ogólnodostępnych platformach streamingujących.

>>> TERMIN WYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: do 20 lutego 2022 <<<


Materiał na zwycięzcę

"Termin folkowy pragniemy rozumieć jak najszerzej, pozostając jednak na stanowisku, że muzyka tak określana powinna zawierać odniesienia do muzyki tradycyjnej oraz stanowić jej twórczą interpretację" - podkreślają w regulaminie organizatorzy konkursu na FFR 2022, którzy w werdykcie oceniają ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej na fonogramie muzyki. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku, organizowany od 1998 roku, towarzyszy festiwalowi od 2002 roku i jest ważną pozycją dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata.

Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Raphael Rogiński czy Maria Pomianowska, WoWaKin i wielu innych wspaniałych artystów.

LISTĘ FINALISTÓW POZNAMY DO 13 MARCA 2023

________________________________

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeń oraz fonogramu - plików z nagraniem, a w przypadku wydawnictw w formie płyty kompaktowej lub gramofonowej dwóch egzemplarzy płyty do 20.02.2023 roku (poniedziałek) na adres: Polskie Radio S.A. al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa lub w formie cyfrowej na adres nowatradycja.polskieradio.pl. W przypadku zgłoszeń wysłanych na adres pocztowy Organizatora decyduje data stempla pocztowego. W przypadku zgłoszeń cyfrowych decyduje data wysłania e-maila ze zgłoszeniem. SZCZEGÓŁY NA STRONIE www.nowatradycja.polskieradio.pl w zakładkach konkursowych.

___________________________________


FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2021

1. Tęgie Chłopy Rakieta
2. Bastarda & Chór SWPS Kołowrót ex aequo Wernyhora Bojkowski głos Bieszczadu
3. Karolina Cicha Karaimska Mapa Muzyczna ex aequo Niewte Osmętnica Electronica

Oprócz albumu z muzyką folkową co roku poznajemy też najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym - Fonogram Źródeł. Po raz pierwszy konkurs ten odbył się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów. 

Płyty zgłaszane do obu konkursów stanowią najaktualniejszy i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego folkowego i tradycyjnego minionego roku. 

Nowa Tradycja jest rzeczywiście festiwalem szczególnym na tle innych, również folkowych, imprez. Potwierdzają to sami wykonawcy. Tomasz Janas

"Dla znacznej części publiczności najważniejszą częścią imprezy jest konkurs. Wynika to z faktu, że tu właśnie rodzą się artystyczne zjawiska, że ten festiwal bywa często albo pierwszym znaczącym występem zespołów, albo - jak pisał dziennikarz muzyczny i wieloletni juror konkursu Tomasz Janas - występem przełomowym. Potwierdzają to sami wykonawcy, potwierdza publiczność, a opinie te weryfikuje czas, gdy okazuje się, że artyści stawiający wspomniane pierwsze ważne kroki na festiwalowej scenie, stają się szybko klasykami gatunku - odnosząc nierzadko i sukcesy zagraniczne".

LAUREACI FONOGRAMU ŹRÓDEŁ 2021 ===> ZOBACZ


***

at

Czytaj także

Najlepszy Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł, Nowa Tradycja - folkowe uderzenie w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 12:34
Gościem Czwórki był Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej, który opowiadał o zbliżających się muzyczno-folkowych wydarzeniach w Polskim Radiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oto laureaci Fonogramu Źródeł i Folkowego Fonogramu Roku za rok 2021!

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 15:22
Niniejszym przedstawiamy zwycięzców konkursów fonograficznych Polskiego Radia: Fonogramu Źródeł i Folkowego Fonogramu Roku 2021!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Damasiewicz 'Into the Roots' zwycięzcą Nowej Tradycji 2022

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 22:12
24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" z rozmachem powrócił po pandemicznej przerwie, organizując specjalne koncerty oraz Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń