Katarzyna Kobro. Otworzyła rzeźbę na przestrzeń. Zmarła w nędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 18:00
- Jej idee zostały zrozumiane dopiero w latach 60., na fali sztuki konceptualnej - mówiła Małgorzata Czyńska o bohaterce swojej książki "Kobro. Skok w przestrzeń".
Audio
  • Rozmowa z autorką książki "Kobro. Skok w przestrzeń" (Wybieram Dwójkę)
Jedno z dzieł Katarzyny Kobro w Muzeum Sztuki w Łodzi
Jedno z dzieł Katarzyny Kobro w Muzeum Sztuki w ŁodziFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- W unizmie rzeźba rzeźbi nie rzeźbę, lecz przestrzeń - wyjaśnił nasz gość. Ów kierunek w sztuce kojarzony jest zwykle z malarstwem Władysława Strzemińskiego, wieloletniego męża Katarzyny Kobro. Dziś coraz częściej mówi się o istotnym znaczeniu artystki w formowaniu się teorii i praktyki unizmu oraz o wizjonerstwie jej prac, choć pod koniec życia - po rozstaniu ze Strzemińskim - wykluczona została ona ze środowiska artystycznego.

Pochodzenie Katarzyny Kobro w najmniejszym stopniu nie zapowiadało jej biografii. Córka zamożnego kupca miała najpierw zostać pianistką, a potem dentystką. I choć wybrała rzeźbę, nigdy nie sprzedała ani jednej pracy...

***

Rozmawiała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Małgorzata Czyńska (autorka książki "Kobro. Skok w przestrzeń")

Data emisji: 9.07.2015

Godzina emisji: 17.40

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mm/bch

Czytaj także

Świat w obiektywie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2008 09:14
Na tę wystawę musieliśmy się kiedyś doczekać. Po kilku latach zbierania materiałów udało się - zapomniane, polskie fotografki zostały odkryte na nowo. Wszystko to dzięki wystawie "Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku", którą do 18 maja oglądać można w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieskończona muzyka Zygmunta Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 19:40
- Czas trwania takiego utworu nie ma znaczenia. Słuchacz sam decyduje, kiedy i czego słucha - wyjaśniał koncepcję muzyki unistycznej jej twórca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Triumf pokoju. Krzysztof Wodiczko rozbraja pomniki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 14:00
– Kiedyś było powiedzenie: "gdzieś pomiędzy pomnikami jest Polska" – mówił Krzysztof Wodiczko o pomnikach, czyli "ideologicznych maszynach powielających wojnę".
rozwiń zwiń