Od faktów do fikcji: Marek Żuławski "Studium do autoportretu"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 12:46
21 grudzień 2009, godz. 21:30
Audio

Marek Żuławski wywodził się ze słynnego klanu Żuławskich, był synem pisarza i filozofa - Jerzego Żuławskiego, bratem pisarza i tłumacza – Juliusza oraz bratem kompozytora i alpinisty - Wawrzyńca. Dzieciństwo spędził w Zakopanem, do którego wracał przez całe swoje życie i któremu ofiarował pośmiertnie swoją malarską spuściznę. Po studiach w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, mieszkał przez pewien czas w Paryżu. W czasie wojny dostał się do Anglii i tam pozostał do końca swego życia, utrzymując stałe i systematyczne związki z krajem, gdzie organizowane były jego wystawy malarskie.

W malarstwie przeszedł długą i skomplikowaną drogę od postimpresjonizmu do własnego języka malarskiego, który w oparciu o uproszczone malarstwo figuratywne wyraża idee filozoficzne autora. Marek Żuławski przez całe życie pracował też jako niezwykle przenikliwy i oryginalny krytyk sztuki i dziennikarz. Pozostawił też po sobie ciekawe wspomnienia pod tytułem "Studium do autoportretu”. Fragmenty książki czyta w audycji Adam Bauman.
Audycja Witolda Malesy z udziałem krytyka sztuki - Wiesławy Wierzchowskiej.


 

Czytaj także

Byk w Elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 10:28
Z inicjatywy Andrzeja Wajdy w Radomiu działa Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Tym razem dla swych zwiedzajcąych przygotowało wystawę plakatów Franciszka Starowieyskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacki w podróży

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 08:00
Z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zorganizowano wystawę "Juliusz Słowacki w podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń