REKLAMA

Sezon na Dwójkę: Agnieszka Holland

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2009 16:04
11 maja 2009, godz.18:00

Agnieszka Holland - autorka takich filmów jak m. in. „Aktorzy prowincjonalni”, „Kobieta samotna”, „Gorączka”, „Zabić księdza” , „Europa, Europa” , „Plac Waszyngtona” , „Tajemniczy ogród”, „Całkowite zaćmienie” czy „Kopia mistrza” - należy do najbardziej znanych na świecie polskich twórców filmowych. Zdobyła wiele nagród w tym nominacje do Oskara za filmy „Gorzkie gody” i „Europa, Europa”. Współpracowała z wieloma wybitnymi aktorami polskim i agranicznymi, takimi jak na przykład Ed Harris, Leonardo di Caprio, Christopher Lambert, Jennifer Jason Leigh, Diane Kruger czy Albert Finney. Jest także autorką wielu interesujących scenariuszy m.in. do filmów Andrzeja Wajdy „Korczak” i „Bez znieczulenia” oraz bohaterką wielu poświęconych jej twórczości  książek.  Jedna z nich, autorstwa  Katarzyny Mąki-Malatyńskiej, została świeżo opublikowana.

Choć Agnieszka Holland od roku 1981 mieszka na stałe za granicą dosyć często przyjeżdża do Polski. Ostatnio na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych zaprezentowała teatralną wersję swojego filmu, jednego ze sztandarowych dzieł „kina moralnego niepokoju” -  „Aktorów prowincjonalnych”.  O swoim teatralnym doświadczeniu, a także o filmowej karierze, pracy w Polsce, Francji i w Stanach Zjednoczonych, o planach filmowych i zrealizowanym wraz z córką  Kasią Adamik filmie o Janosiku wybitna reżyserka opowie w Sezonie na Dwójkę.

Zaprasza Anna Fuksiewicz.

Czytaj także

Teatr jest moją przygodą

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2008 07:52
Jedna z najbardziej oczekiwanych premier teatralnych tego sezonu już za nami. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się premiera „Aktorów prowincjonalnych”. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Holland we współpracy z Anną Smolar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janosik wraca na ekrany

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2009 10:46
Zbójnik Janosik wraca na ekrany - tym razem w polsko-czesko-słowackim filmie "Janosik. Prawdziwa historia", w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Film pokazuje postać Janosika w sposób realistyczny, odległy od legendy, a jednocześnie bardzo współczesny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres trwa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 09:33
Dziś w Krakowie drugi dzień Kongresu Kultury Polskiej. To między innymi okazja do dyskusji nad finansowaniem tej dziedziny życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Holland znowu na planie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 08:52
Po zdjęciach w Berlinie i Lipsku ekipa nowego filmu Agnieszki Holland przeniosła się na warszawską Starówkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót Janosika

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2009 10:54
Światowa premiera filmu "Janosik. Prawdziwa historia" odbędzie się 26 sierpnia w Nowym Sączu. Najnowszy film Agnieszki Holland i jej córki Kasi Adamik powstawał przez 90 dni zdjęciowych. Kręcono go w Tatrach po obu stronach granicy oraz w nowosądeckim skansenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy film Holland

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 09:23
Agnieszka Holland podjęła prace nad nowym obrazem. Tym razem będzie to opowieść o lwowskim bohaterze.
rozwiń zwiń