Najnowsze krowy i potwory w polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 15:34
W "Czytelni" zrecenzujemy niedawno wydane książki: "Pana wszystkich krów" Andrzeja Dybczaka i "Bestię najgorszą" Michała Cetnarowskiego.
Fragment okładki książki Bestia najgorsza Michała Cetnarowskiego
Fragment okładki książki "Bestia najgorsza" Michała CetnarowskiegoFoto: materiały prasowe
9788362795499.jpg
"Pan wszystkich krów". Opowiadania prosto z życia

Wedle zapewnień wydawnictwa Nisza Andrzej Dybczak (ur. 1978) "niczego nie zmyśla. Pisze tylko o tym, co widział na własne oczy i co poczuł na własnej skórze, kiedy pasł krowy »w górkach na południu Polski«, rozładowywał trawlery zimą w Norwegii albo uczył się »na pilarza«. Opowiada o życiu daleko od modnych lokali, korporacyjnych biur czy redakcji. Pisze o ludziach wyniszczonych harówką, brutalnie traktowanych zwierzętach, o starych drzewach ścinanych dla pieniędzy".

Z kolei Powergraph, wydawca książki Michała Cetnarowskiego "Bestia najgorsza i inne sny o wolności i miłości", reklamuje dzieło jako "literacki concept album: zbiór sześciu długich nowel, dowcipnych, ale nie ironicznych, pisanych na serio i bez taryfy ulgowej, odmiennych stylistycznie, ale krążących wokół tych samych tematów". Tytułowa "Bestia najgorsza" to "historia najsłynniejszego polskiego świętego i terrorysty w jednym, Jana Marii Korwina Pałuby, który wysadził Pałac Kultury".

Obie pozycje omówią -  jak zwykle - krytycy literaccy Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta.

***

Na "Czytelnię" w sobotę (6.05) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

bestia okl.jpg

mc/mz

Zobacz więcej na temat: literatura książki recenzja
Czytaj także

"Nostalgia" Cărtărescu. "Wór ze wszystkim, co było na warsztacie"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:00
- Ta książka nosi wszystkie wady zbyt ambitnych debiutów. Stanowczo tu za dużo słów - mówił Piotr Kofta o zbiorze opowiadań Mircei Cărtărescu "Nostalgia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zimowe królestwo" 70 lat po premierze

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 14:41
W audycji "Czytelnia" rozmawialiśmy o przełożonej przez Jacka Dehnela prozatorskiej książce znakomitego brytyjskiego poety Philipa Larkina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarna trasa". Typowy kryminał z Doliny Aosty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 16:30
- Bardzo lubię, gdy książka kryminalna nie ma specjalnych ambicji bycia literaturą zawierającą refleksje natury społecznej i politycznej. I to mi się właśnie w tej historii podoba - podkreśliła Magdalena Miecznicka, opowiadając o kryminale włoskiego pisarza Antonio Manziniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irak jak Wietnam. Antywojenna opowieść Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 14:30
- Nic w tej książce nie wskazuje, że minęło 40 lat od tamtej interwencji. Powieść ta powiela klisze liberalnego myślenia o zaangażowaniu amerykańskim w Wietnamie - oceniał w Dwójce Piotr Kofta "Długi marsz w połowie meczu" Bena Fountaina.
rozwiń zwiń