Dokąd zmierza ukraińska polityka historyczna?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:00
- Jesteśmy oboje narodami historycznymi. Dużo uwagi poświęcamy właśnie historii, a nie współpracy teraźniejszej - zauważył w "Pulsie świata" ukraiński historyk dr Wasyl Rasewycz. Czy polityka historyczna stanie się stałym elementem sporów w relacjach Polski z Ukrainą?
Audio
  • Dokąd zmierza ukraińska polityka historyczna? (Puls świata/Dwójka)
Pomnik Niepodległości w Charkowie
Pomnik Niepodległości w CharkowieFoto: shutterstock/Uncleroo

- W tradycji historycznej ludzi, którzy mieszkają na wschodzie, na południu i w centrum Ukrainy, taka formacja jak UPA nie jest oceniana pozytywnie. Jeżeli państwo ukraińskie będzie forsowało postulat, że to są nasi bohaterowie, ci ludzie mogą poczuć, że nie obronili swojej pamięci. Takie osoby mogą być łatwymi ofiarami manipulacji propagandowych – powiedział dr Wasyl Rasewycz. - Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej musi skleić i pojednać różne pamięci, jakie funkcjonują na terenie Ukrainy - podkreślił gość Dwójki.

Dr Wasyl Rasewycz zwrócił także uwagę, że polsko-ukraińskie relacje są obiektem żywego zainteresowania ze strony Rosji. Wszelkie przejawy sporu dotyczącego rzezi wołyńskiej i działalności UPA są chętnie podnoszone w rosyjskich mediach i mogą stać się przyczynkiem do ingerencji w polsko-ukraińskie relacje.

Jaką drogę musiałyby pokonać nasze narody, by wspólna historia przestała ciążyć, a mogła zacząć służyć naszym wzajemnych stosunkom? Dokąd zmierza ukraińska polityka historyczna? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Wasyl Rasewycz (ukraiński historyk)

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 17.45

mj/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Kowal: przyjęcie deklaracji polsko-ukraińskiej to dowód dojrzałości

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 08:35
- Przyjęcie tej deklaracji to dobry krok, szczególnie dzisiaj, kiedy relacje polsko-ukraińskie trochę osłabły. Polska dawno nie miała tak dobrej opinii na Ukrainie. W Polsce jest trochę inaczej, ale mimo wszystko trzeba tę koniunkturę wykorzystać – mówił na antenie Jedynki Paweł Kowal, ekspert Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tematyka rzezi wołyńskiej w przestrzeni publicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 20:23
– W ostatnich tygodniach można zauważyć eksplozję tematu rzezi wołyńskiej w przestrzeni publicznej i medialnej – powiedziała Ewa Siemaszko, współautorka publikacji „Wołyń. Bez komentarza”. W Polskim Radiu 24 odniosła się do przyczyn rosnącej popularności zagadnienia rzezi wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 lipca - Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 06:30
11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm - głosi przyjęta w 2016 r. uchwała - oddaje hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Ukraińcy wiedzą o rzezi wołyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:35
11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem tylko 7 procent Ukraińców uznaje Ukraińską Powstańczą Armię za formację odpowiedzialną za organizację rzezi wołyńskiej.
rozwiń zwiń