Adam Pierończyk Trio i muzyczna podróż na Monte Albán - koncert "Jazz.PL" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 10:00
Tym razem to Adam Pierończyk - mistrz polskiego saksofonu - wystąpił razem ze swoim trio w cyklu "Jazz.PL". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana mogliśmy posłuchać utworów z jubileuszowej, dwudziestej już płyty artysty – "Monte Albán". Transmisja tego koncertu odbywała się na antenie Dwójki, a także - wideo - na stronie, Facebooku i kanale YouTube stacji. Przeżyjmy to jeszcze raz!
Adam Pierończyk - mistrz polskiego saksofonu - wystąpił razem ze swoim trio w cyklu Jazz.PL. W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana mogliśmy posłuchać utworów z jubileuszowej, dwudziestej już płyty artysty  Monte Albn.
Adam Pierończyk - mistrz polskiego saksofonu - wystąpił razem ze swoim trio w cyklu "Jazz.PL". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana mogliśmy posłuchać utworów z jubileuszowej, dwudziestej już płyty artysty – "Monte Albán".Foto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio

ZOBACZ WIDEO: 

 

[Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Drugiego Polskiego Radia]

Jeden z najważniejszych jazzmanów swojego pokolenia. Artysta bezkompromisowy. Niezależnie od tego czy sięga po Komedę czy Szymanowskiego, niezależnie od tego czy gra w duecie z Miroslavem Vitousem czy w sekstecie z Leszkiem Możdżerem, zawsze stawia poprzeczkę niewyobrażalnie wysoko. Adam Pierończyk - mistrz polskiego saksofonu - wystąpił w kolejnej odsłonie cyklu "Jazz.PL".

W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana usłyszeliśmy materiał z nagranej w Meksyku jubileuszowej, dwudziestej płyty artysty - "Monte Albán". Oprócz lidera zagrali również Robert Kubiszyn na basie i Michał Miśkiewicz na perkusji. 

 <<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

- Monte Albán to jedno z najbardziej enigmatycznych miejsc, w jakich kiedykolwiek byłem. Historyczna zabudowa olbrzymiego tarasu sprzed wieków (wielkości ok. 60 stadionów piłkarskich) kojarzyła mi się raczej z archaicznym portem lotniczym, przeznaczonym dla statków kosmicznych lub makietą do filmu science-fiction. Istnieją teorie, które zakładają udział istot pozaziemskich w budowaniu piramid na całym świecie, ponieważ powstawały one na wielu kontynentach niezależnie od siebie, w podobny sposób i w tym samym mniej więcej czasie. Wszystko robi się jeszcze bardziej tajemnicze, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że gatunek kamienia, z którego wykonano budowle na Monte Albán, podobno nie występuje w tej okolicy - wspomina pobyt w Meksyku Adam Pierończyk. 

Koncert poprowadził Andrzej Zieliński.

*** 

 

Adam Pierończyk to saksofonista, kompozytor i producent. Według międzynarodowej prasy, jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także - jeden z największych innowatorów w polskim jazzie.

Pod własnym nazwiskiem wydał prawie 30 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. 18 nominacji oraz dwie główne nagrody Fryderyk jako Jazzowy Muzyk Roku oraz za Jazzowy Album Roku.

[źródło: materiały prom.] 

Adam Pierończyk - mistrz polskiego saksofonu - wystąpił w kolejnej odsłonie cyklu "Jazz.PL". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana tym razem usłyszeliśmy materiał z nagranej w Meksyku jubileuszowej, dwudziestej płyty artysty - "Monte Albán". Adam Pierończyk - mistrz polskiego saksofonu - wystąpił w kolejnej odsłonie cyklu "Jazz.PL". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana tym razem usłyszeliśmy materiał z nagranej w Meksyku jubileuszowej, dwudziestej płyty artysty - "Monte Albán".

***

Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zaprosliśmy w piątek (19.04) w godz. 18.00-19.00. Transmisja odbywała się na naszej antenie oraz - w formie wideo - na stronie internetowejna kanale YouTube i Facebooku Dwójki

pg/pr/rk 

Czytaj także

"City Jungle". Alan Wykpisz debiutuje w roli lidera [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 19:15
Alan Wykpisz zapowiada pierwszą płytę sygnowaną własnym nazwiskiem - kompozycje z nadchodzącego albumu można było usłyszeć w wykonaniu koncertowym w cyklu "Jazz.PL" w radiowej Dwójce. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Napiórkowski Sextet w cyklu "Jazz.PL" - między liryką a ekspresją [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 19:00
Czołowy polski gitarzysta Marek Napiórkowski wystąpił w cyklu "Jazz.PL" z zespołem, określanym mianem grupy All Stars. W sekstecie artysty znaleźli się tak renomowani przedstawiciele polskiego jazzu jak Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz czy Adam Pierończyk. Zobacz zapis wideo koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Pierończyk o koncercie w ramach "Jazz.PL": to, co dajemy od siebie jest zawsze inne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 17:34
W najbliższy piątek (19.04)  mistrz polskiego saksofonu - Adam Pierończyk w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana wystąpi w ramach cyklu "Jazz.PL" z materiałem ze swojej jubileuszowej płyty "Monte Albán". - To, co dajemy od siebie na każdym koncercie jest zmienne i improwizowane - zapowiedział artysta w radiowej Dwójce.
rozwiń zwiń