Czy można śmiać się z Hitlera?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 09:30
W Polsce ukazuje się głośna za Odrą książka "On wrócił" Timura Vermesa - przewrotna, komiczna opowieść o Hitlerze, który budzi się w Berlinie w 2011 roku i zderza z nowoczesnością. Będzie ona punktem wyjścia do dyskusji w dzisiejszych "Rozmowach po zmroku".
Charlie Chaplin w filmie Dyktator
Charlie Chaplin w filmie "Dyktator"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Skąd fenomen książki "On wrócił" w Niemczech (700 tys. sprzedanych egzemplarzy) i jak komediowe wcielenie Adolfa Hitlera zostanie przyjęte w Polsce? Dlaczego śmiejemy się z Hitlera teraz, gdy "Mein Kampf" jest bestsellerem sieci Amazon? I czy komediowe interpretacje historii są potrzebnym oswajaniem traum czy też niebezpiecznym zabiegiem, mogącym prowadzić do nowych interpretacji zdarzeń? Czy popularne fabuły historyczne, jak kontrowersyjny  serial "Nasze matki, nasi ojcowie" czy film  "Upadek", mogą napisać historię na nowo i zmienić postrzeganie postaci Hitlera?

O różnych filmowych i literackich portretach przywódcy III Rzeszy i jego zmieniającym się przez lata wizerunku, a także o postrzeganiu wojennych win, okrucieństw i przebaczeniu porozmawiamy z gośćmi audycji: Wojciechem Szymańskim - korespondentem w Berlinie; prof. Bogdanem Musiałem - historykiem; Adrianą Prodeus - historykiem sztuki i krytykiem filmowym.

Na audycję zaprasza Paulina Wilk.

28 stycznia (wtorek), godz. 21.30-22.30

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Adolf Hitler

Czytaj także

Barbarka – las, który był świadkiem zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 06:00
10 stycznia 1940 Fort VII w Toruniu opustoszał. Tego dnia członkowie Selbstschutz dokonali ostatniej masowej egzekucji na toruńskiej ludności w pobliskim lesie Barbarka. W ciągu kilku miesięcy życie straciło tam co najmniej 600 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostentacyjny konserwatyzm Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:00
– To książka stricte modernistyczna. Mogłaby równie dobrze zostać napisana w latach 20. ubiegłego wieku – mówił w Dwójce Piotr Kofta w dyskusji o najnowszej powieści Pawła Huellego pt. "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Hitler obejmuje władzę w Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 05:45
30 stycznia 1934 roku Reichstag uchwalił ustawę o odbudowie Rzeszy Niemieckiej. Dokładnie rok wcześniej prezydent Paul von Hindenburg mianował Adolfa Hitlera kanclerzem.
rozwiń zwiń