Jak pisarze leczą rumuńską amnezję

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 14:00
O tym, dlaczego w Rumunii łatwo zapomina się złe rzeczy i jak literatura zachowuje się wobec historii tego kraju, opowiadali w Dwójce m.in. rumuńscy prozaicy.
Audio
  • Literatura wobec trudnej historii. Jak pisarze leczą rumuńską amnezję (Strefa literatury/Dwójka)
Fragment okładki książki Medgidia, miasto u kresu Cristiana Teodorescu
Fragment okładki książki "Medgidia, miasto u kresu" Cristiana TeodorescuFoto: materiały prasowe

Posłuchaj fragmentów książki
matei-brunul.jpg
Lucian Dan Teodorovici i jego "Matei Brunul"

"Medgidia, miasto u kresu" Cristiana Teodorescu to opowieść inspirowana historią lat 40. i 50. w Rumunii. – Chodzi o rekonstrukcję zaginionej pamięci pewnego miasteczka, układanie na nowo ocalałych skorupek pamięci tamtego miasta – mówił pisarz, tłumacząc jak udało mu się osiągnąć ten cel za pomocą zawartych w książce 103 opowiadań.

Z kolei Lucian Dan Teodorovici w powieści "Matei Brunul" opisuje dramat ofiar rumuńskiego stalinizmu w jego najgorszym okresie. Historia tej epoki w Rumunii jest mało znana nie tylko nam. – Sami Rumuni niewiele wiedzą o tamtych latach – zauważył pisarz. A Bogumił Luft, były ambasador RP w Rumunii, tłumaczył m.in., dlaczego mieszkańcy tego kraju boją się zaglądać do teczek bezpieki.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzenie: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Cristian Teodorescu, Lucian Dan Teodorovici (pisarze rumuńscy), Radosława Janowska-Lascar (tłumaczka literatury rumuńskiej), Bogumił Luft (były ambasador RP w Rumunii i Mołdawii, korespondent "Rzeczpospolitej" i Polskiego Radia, autor książki "Rumun goni za happy endem")

Data emisji: 8.11.2015

Godzina emisji: 19.30

mc/bch

Czytaj także

Stasiuk: samotność jest cudownym czasem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 17:48
- Nawet gdy nie masz kasy, to życie w takim pejzażu nie jest dotkliwe - mówił znakomity prozaik o swojej codzienności we wsi Wołowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatopiony w słowach. Świat Zygmunta Haupta

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 17:51
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o nieco zapomnianym twórcy, któremu poświęcono niedawno festiwal w Gorlicach i Szymbarku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tetmajer. Namiętny poeta, urodzony pesymista

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 13:00
– Nie ulega wątpliwości, że Kazimierz Przerwa-Tetmajer był pierwszym dekadentem – mówił Tadeusz Januszewski, autor biografii jednego z najpopularniejszych poetów Młodej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rebelia. Jonathan Franzen o przyszłości książki

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 15:30
– Czytelnictwo stanowi coraz bardziej radykalną odpowiedź na dyskurs występujący w internecie i mediach społecznościowych – mówił w Krakowie amerykański pisarz.
rozwiń zwiń