Krawiec, kolejarz, zakonnik. Reymonta droga do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 14:00
Nim przyszły noblista zabrał się za literaturę, imał się bardzo różnych zajęć. - To niesamowity zbiór doświadczeń - podkreślała dr Anna Małgorzata Pycka, przypominając o barwnej biografii Władysława Reymonta.
Audio
  • Krawiec, kolejarz, zakonnik. Reymonta droga do Nobla (fragmenty audycji Strefa literatury/Dwójka)
Fragment portretu Władysława Reymonta autorstwa Jacka Malczewskiego, 1905 r.
Fragment portretu Władysława Reymonta autorstwa Jacka Malczewskiego, 1905 r.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Ojciec pisarza, organista, miał ambicje, by swoje dzieci kształcić. Zdaje się, że Władysław był temu najbardziej niechętny - mówiła dr Anna Małgorzata Pycka.

Prób znalezienia swojego miejsca w życiu było jednak wiele: krawiectwo (własnoręcznie uszyty frak pozwolił Władysławowi zdać egzamin), kolej (praca wówczas bardzo nobilitująca), aktorstwo (wędrowne, skądinąd), zakon (nowicjat w jasnogórskim klasztorze), a nawet kontakty z zaświatami.

Jak wyglądała ta barwna droga Reymonta do Nobla? I dlaczego, gdy pewien publicysta zasugerował Reymontowi, by w końcu napisał, "jak było w jego życiu naprawdę" – wielki pisarz strasznie się zasmucił?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Przygotowały: Iwona Malinowska i Anna Lisiecka

Goście: dr Anna Małgorzata Pycka (Wyższa Szkoła Humanistycznej w Warszawie, autorka książek o Stefanie Żeromskim i Bolesławie Prusie), prof. Jan Tomkowski (Instytut Badań Literackich, historyk literatury, pisarz, eseista, autor ponad 30 książek o pisarzach). O obchodach 90. rocznicy śmierci pisarza mówili: Danuta Łaska (prezes Fundacji im. Władysława Stanisława Reymonta i przewodnicząca Rady Gminy Lipce Reymontowskie) i Edmund Kubis (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczkowie)

Data emisji: 6.12.2015

Godzina emisji: 21.30

jp/mc

Czytaj także

Zatopiony w słowach. Świat Zygmunta Haupta

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 17:51
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o nieco zapomnianym twórcy, któremu poświęcono niedawno festiwal w Gorlicach i Szymbarku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tetmajer. Namiętny poeta, urodzony pesymista

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 13:00
– Nie ulega wątpliwości, że Kazimierz Przerwa-Tetmajer był pierwszym dekadentem – mówił Tadeusz Januszewski, autor biografii jednego z najpopularniejszych poetów Młodej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barthes i jego Barthes. To nie jest autobiografia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 13:00
– Jeżeli chcemy poważnie traktować tego autora, musimy mieć dystans do jego tekstu – mówił prof. Wojciech Michera o książce "Roland Barthes" Rolanda Barthes'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jeszcze zaskoczy nas Stefan Żeromski?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 11:00
- W szkole spotkanie z twórczością autora "Siłaczki" jest trudne. Ale wystarczy na przykład namówić uczniów, żeby porównali swoje życie z sytuacją w Obrzydłówku i oni odkrywają Żeromskiego na nowo - uważa dr Wojciech Gruchała z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń