X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krawiec, kolejarz, zakonnik. Reymonta droga do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 14:00
Nim przyszły noblista zabrał się za literaturę, imał się bardzo różnych zajęć. - To niesamowity zbiór doświadczeń - podkreślała dr Anna Małgorzata Pycka, przypominając o barwnej biografii Władysława Reymonta.
Audio
  • Krawiec, kolejarz, zakonnik. Reymonta droga do Nobla (fragmenty audycji Strefa literatury/Dwójka)
Fragment portretu Władysława Reymonta autorstwa Jacka Malczewskiego, 1905 r.
Fragment portretu Władysława Reymonta autorstwa Jacka Malczewskiego, 1905 r.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Ojciec pisarza, organista, miał ambicje, by swoje dzieci kształcić. Zdaje się, że Władysław był temu najbardziej niechętny - mówiła dr Anna Małgorzata Pycka.

Prób znalezienia swojego miejsca w życiu było jednak wiele: krawiectwo (własnoręcznie uszyty frak pozwolił Władysławowi zdać egzamin), kolej (praca wówczas bardzo nobilitująca), aktorstwo (wędrowne, skądinąd), zakon (nowicjat w jasnogórskim klasztorze), a nawet kontakty z zaświatami.

Jak wyglądała ta barwna droga Reymonta do Nobla? I dlaczego, gdy pewien publicysta zasugerował Reymontowi, by w końcu napisał, "jak było w jego życiu naprawdę" – wielki pisarz strasznie się zasmucił?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Przygotowały: Iwona Malinowska i Anna Lisiecka

Goście: dr Anna Małgorzata Pycka (Wyższa Szkoła Humanistycznej w Warszawie, autorka książek o Stefanie Żeromskim i Bolesławie Prusie), prof. Jan Tomkowski (Instytut Badań Literackich, historyk literatury, pisarz, eseista, autor ponad 30 książek o pisarzach). O obchodach 90. rocznicy śmierci pisarza mówili: Danuta Łaska (prezes Fundacji im. Władysława Stanisława Reymonta i przewodnicząca Rady Gminy Lipce Reymontowskie) i Edmund Kubis (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczkowie)

Data emisji: 6.12.2015

Godzina emisji: 21.30

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatopiony w słowach. Świat Zygmunta Haupta

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 17:51
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o nieco zapomnianym twórcy, któremu poświęcono niedawno festiwal w Gorlicach i Szymbarku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tetmajer. Namiętny poeta, urodzony pesymista

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 13:00
– Nie ulega wątpliwości, że Kazimierz Przerwa-Tetmajer był pierwszym dekadentem – mówił Tadeusz Januszewski, autor biografii jednego z najpopularniejszych poetów Młodej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barthes i jego Barthes. To nie jest autobiografia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 13:00
– Jeżeli chcemy poważnie traktować tego autora, musimy mieć dystans do jego tekstu – mówił prof. Wojciech Michera o książce "Roland Barthes" Rolanda Barthes'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jeszcze zaskoczy nas Stefan Żeromski?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 11:00
- W szkole spotkanie z twórczością autora "Siłaczki" jest trudne. Ale wystarczy na przykład namówić uczniów, żeby porównali swoje życie z sytuacją w Obrzydłówku i oni odkrywają Żeromskiego na nowo - uważa dr Wojciech Gruchała z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń