"Obecność zła", czyli o wyjątkowej filozofii Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 13:00
- Kołakowski rzetelnie rozliczył się z komunizmem pisząc "Główne nurty marksizmu". On wierzył w tę ideologię, ale bardzo szybko ją porzucił. Zobaczył w niej wielkie zło - mówił w "Strefie literatury" dr Jan Tokarski.
Audio
  • Audycja o filozofii Leszka Kołakowskiego w 90. rocznicę jego urodzin (Strefa literatury/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BPTU/Shutterstock.com

Z okazji 90. rocznicy urodzin słynnego polskiego filozofa, rozmawialiśmy w Dwójce o książce poświęconej jego dziełom. - Czytając pisma Kołakowskiego natrafiłem na jedną z najbardziej frapujących jego myśli: kiedy rozpatrujemy rzecz teoretycznie, to dobro jest wcześniejsze niż zło; zło jest jakimś brakiem dobra, złamaniem jakiejś reguły, która musi istnieć wcześniej. Ale jeśli spojrzymy na to od strony doświadczenia, to jest odwrotnie tzn. o dobru dowiadujemy się wtedy, gdy popełnimy jakieś zło, gdy przekroczymy jakąś granicę i gdy jest już za późno - powiedział dr Jan Tokarski, autor ostatniej z napisanych po polsku książek o dziele Leszka Kołakowskiego pt. "Obecność zła".

- W pismach o religii Kołakowski jednak nie przekracza granicy, nigdy nie deklaruje wiary, ale widać w nich palącą potrzebę zrozumienia ludzkiej potrzeby tego, by życie nie było tylko jałowym trwaniem z dnia na dzień, które do niczego nie prowadzi. Potrzeby Boga - stwierdził gość audycji.

"Wierzę, chociaż udowodnić tego nie potrafię, że istnieje moralna konstytucja, że wszechświat mówi nam nie tylko to, jak wyglądają gwiazdy, ale mówi kim jesteśmy i kim być powinniśmy" – mówił prof. Leszek Kołakowski w jednym z nagrań pochodzących z archiwum autorki programu.

W audycji usłyszeliśmy także zarejestrowane wypowiedzi jego przyjaciół intelektualistów: prof. Barbary Skargi i Jerzego Pomianowskiego. O refleksji filozoficznej Leszka Kołakowskiego rozmawialiśmy także z prof. Karolem Modzelewskim.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Data emisji: 22.10.2017

Godzina emisji: 20.00

mko/bch

Czytaj także

Nadwiślańska filozofia. 800 lat myślenia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 11:30
Dlaczego w kraju o tak długiej tradycji kursy filozofii polskiej nie są obowiązkowe nawet dla studentów filozofii? O polskich myślicielach rozmawialiśmy w "Innym stanie skupienia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lwowska literatura pod sowiecką okupacją

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:00
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o życiu miasta, w którym po agresji Niemiec na Polskę 1 września 1939 schroniło się wielu przedstawicieli polskiej elity kulturalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Themerson. Pisarz, filmowiec, awangardzista

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 14:00
"Nie wiem, jak siebie nazwać. Gramatycznie nie jestem rzeczownikiem, jestem czasownikiem. Przez miliardy lat nie byłem, potem zacząłem się dziać, teraz się dzieję i wkrótce przestanę się dziać" – pisał o sobie Stefan Themerson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gombrowicz - od wyobcowanego dziecka do artysty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:00
Gościem "Strefy literatury" była Klementyna Suchanow, autorka wydanej właśnie dwutomowej biografii Witolda Gombrowicza "Ja, geniusz". 
rozwiń zwiń