X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Włodzimierz Bolecki: opozycyjność Instytutu Badań Literackich brała się z jego charakteru

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 16:56
- Ludzie, którzy pracowali w Instytucie po 1956 roku, poprzez to czym się zajmowali, mieli właściwie naturalną skłonność do bycia w opozycji. W marksistowskie rozumienie instytucji, kultury i państwa wpisana była ewidentna sprzeczność między tym modelem a działalnością IBL - mówił w Dwójce historyk literatury związany z Instytutem od 1979 roku.
Audio
  • Instytut Badań Literackich w opozycji (Strefa literatury/Dwójka)
Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii NaukFoto: Shutterstock.com/Manuel Ascanio

książka_okulary_1200.jpg
Od baraku do pałacu. Dzieje Instytutu Badań Literackich

"Instytut Badań Literackich miał służyć rozwojowi marksizmu w Polsce na terenie literackim. W praktyce wyszło jednak coś zupełnie innego" - to słowa jednego z dyrektorów instytucji Mieczysława Klimowicza, które przytacza Justyna Błażejowska, autorka niedawno wydanej pracy "Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich PAN w latach 1956-1989".

W kolejnej audycji przygotowanej z okazji 70-lecia Instytutu Badań Literackich PAN mówiliśmy o zaangażowaniu ludzi związanych z IBL w działalność opozycyjną, antysystemową – zarówno na poziomie organizacyjnym protestu, jak i tworzenia niezależnej myśli o literaturze - na przestrzeni kilku dekad.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Alina Kowalczykowa, Anna Tłuchowska, prof. Włodzimierz BoleckiMarek Gumkowski

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 19.00 

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowa wahadła z budzikiem. Zegary w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:12
Tematem audycji był czas, którego precyzyjne odmierzanie tak wrosło w naszą codzienność, że dziś trudno wyobrazić sobie życie podyktowane innym rytmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zyta Oryszyn. Zakorzeniona w swoich czasach pisarka osobna

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 15:21
- To nigdy nie była literatura, która ucieka od otaczającej rzeczywistości. Zawsze była bardzo mocno zakorzeniona w swoich czasach, a jednocześnie odporna na mody. Zawsze na uboczu, ale to też niedobrze powiedziane, bo właśnie to nie było nic takiego, co się odwracało i chowało przed doświadczeniami wszystkich nas - mówiła w Dwójce Małgorzata Łukasiewicz, przyjaciółka pisarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielokulturowa Atlantyda Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:47
- Z tego wielonarodowego tygla Vincenz wydobywa to, co wydaje mu się uniwersalne - opowiadał prof. Wojciech Kudyba o postawie życiowej znakomitego pisarza, erudyty, autora tetralogii "Na wysokiej połoninie".
rozwiń zwiń