Stefan Chwin z okazji jubileuszu: Literatura ma to do siebie, że nie można niczego ukryć

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 15:30
Sam Stefan Chwin twierdzi w opisie książki, że dziennik napisał "trochę pod włos naszych demaskatorskich czasów, które chętnie przedstawiają rodzinę i małżeństwo jako źródło nieszczęść, katastrof i cierpień". Jak dodaje, "Dziennik życia we dwoje" to opowieść o nim, Krystynie Chwin i ich wspólnym życiu - życiu osób o różnych temperamentach. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w audycji "Strefa literatury". 
Stefan Chwin z żoną Krystyną byli gośćmi audycji Strefa literatury w Dwójce.
Stefan Chwin z żoną Krystyną byli gośćmi audycji "Strefa literatury" w Dwójce. Foto: Piotr Kamionka/REPORTER/ East News
 • Stefan Chwin to prozaik, eseista, historyk literatury, grafik, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Urodził się 11 kwietnia 1949 roku.
 • "Dziennik życia we dwoje" to kolejna część dzienników Stefana Chwina. Zarówno "Dziennik we dwoje", jak i Mój Gdańsk" ukazały się z okazji 75. rocznicy urodzin pisarza.
 • Do tej pory w ramach serii czytelnicy mieli możliwość zapoznać się z tytułami "Kartki z dziennika" oraz "Dziennik pisany dla dorosłych".
 • - Moja definicja szczęścia bezwarunkowego, niewątpliwego, bezdyskusyjnego? Szczęście to chwila, w której czuję, że mogę być – a nawet jestem – przyczyną czyjegoś szczęścia – pisze Stefan Chwin. 
 • - Literatura ma to do siebie, że nie można niczego ukryć - przyznał autor w rozmowie w Polskim Radiu. 

Gośćmi "Strefy literatury" byli Krystyna i Stefan Chwinowie. Opowiedzieli o Gdańsku, ważnych wydarzeniach w historii tego miasta zapisanych w ich pamięci, a także o ich ulubionym miejscu na tamtejszej mapie. Wśród poruszonych tematów nie zabrakło profesor Marii Janion oraz Czesława Miłosza, którzy stali się bardzo istotni w życiu państwa Chwinów. Goście Dwójki opowiedzieli także o stole, przy którym Stefan Chwin pisze swoje książki. Mebel ten ma niezwykłą historię...

"Mój Gdańsk"

Z okazji jubileuszu 75. urodzin ukazała się książka "Mój Gdańsk" - obszerny wybór beletrystycznych, eseistycznych i publicystycznych wypowiedzi Stefana Chwina o jego rodzinnym mieście, wzbogacony o zdjęcia Gdańska wykonane przez autora.   

- Napisałem tę książkę wbrew tradycji, która występuje w przypadku rozmaitych książek o miastach, gdzie dominuje nuta sentymentalna. Ja skupiłam się na tym, by spojrzeć na Gdańsk  z perspektywy głębszego doświadczenia. Miasta, które formowało się pod wpływem bardzo zastanawiających, dziwnych i niespodziewanych elementów historii. W mojej opowieści o Gdańsku istotną rolę odgrywają portrety osób, które żyły i tworzyło to miasto. Myślę tutaj o prezydencie Pawle Adamowiczu, biskupie Tadeuszu Gocłowskim czy prezydencie Lechu Wałęsie. Łączę perspektywę urbanistyczną z opowieścią o ludziach, którzy tam żyli - przyznał Stefan Chwin w audycji "Strefa Literatury".

 

Czytaj także:


"Dziennik we dwoje"

Z okazji urodzin poety ukazała się także druga książka, zatytułowana "Dziennik we dwoje". Wskazuje na  "dwoje" zaznaczając udział swojej żony – Krystyną Chwin, pisarki, redaktorki, wydawczyni. 

Ten dziennik nie jest tylko dokumentem życia intymnego. Ma w sobie pewien element powieściowy. Uważam, że dziennik pozwala nam na spojrzenie na siebie z dystansu, z zewnątrz. Tak jak patrzy się na postać powieściową, kiedy się ją tworzy - mówił w Polskim Radiu Stefan Chwin.

Element autobiograficzny w dziennikach Chwina

- Oczywiście element autobiograficzny jest bardzo silny, ale jest tylko materiałem. Przecież dobieram fakty z naszego wspólnego życia, a całe morze faktów pomijam. Tworzę, powiedziałbym, fresk literacki, który może być interesujący nie tylko dla nas - dodał podczas rozmowy. 


Posłuchaj
29:40 PR2 Strefa Literatury 10 maja.mp3 Krystyna i Stefan Chwinowie gośćmi audycji "Strefa literatury" (Dwójka)

 

Stefan Chwin:

 • Urodził się 11 kwietnia 1949 roku w Gdańsku
 • Jest historykiem literatury, eseistą, autorem takich powieści, jak "Hanemann", "Esther" i "Panna Ferbelin". 
 • - Pisanie jest w moim przekonaniu pewną formą porządkowania tego wewnętrznego i bardzo niepokojącego chaosu, w którym się zwykle żyje - zaznaczał w rozmowie w Polskim Radiu.
 • Swoje pierwsze kroki na drodze pisarskiej Chwin stawiał jeszcze podczas studiów filologicznych na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracował wówczas z akademickim pismem "Bakałarz", na którego łamach publikował wiersze.
 • Oprócz pisarstwa Stefan Chwin zajmuje się również pracą naukową.
 • Jest autorem licznych prac z zakresu historii literatury i literaturoznawstwa – m.in. książki "Miłosz. Interpretacje i świadectwa" (2012) poświęconej twórczości słynnego polskiego poety.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Krystyna i Stefan Chwinowie 

Data emisji: 10.05.2024

Godzina emisji: 21.30

pg/wmkor/zch

Czytaj także

Teologia i sny. Stefan Chwin o "Sądzie Ostatecznym"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 16:40
– Bardzo wcześnie zostałem wtajemniczony w sekret tego obrazu i pamiętam, że było to traumatyczne doświadczenie – mówił pisarz o arcydziele Hansa Memlinga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Chwin. "Pisarstwo pozwala rozejrzeć się w wewnętrznym chaosie człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 05:40
– U powieściopisarza "fabryka" pracuje nieustannie, bo nawet we śnie. Jest to niesłuchanie wyczerpujące, bo człowiek właściwie nie ma chwili spokoju. Jeżeli do pisarza przychodzi książka, to ona domaga się spisania. I wcale nie stawia łagodnych warunków – mówił Stefan Chwin na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń