Bronisław Piłsudski. Niespokojny brat Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 16:00
Nie potrafił usiedzieć na miejscu. Do 1905 roku przebył po Sachalinie 4655 wiorst: końmi, w zaprzęgach psich i jelenich, łodziami i pieszo. Zakładał szkoły dla Ajnów i nagrywał ich obrzędy.
Audio
  • Bronisław Piłsudski. Niespokojny brat Marszałka (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Portret Bronisława Piłsudskiego wkomponowany w jedną z wykonanych przez niego fotografii
Portret Bronisława Piłsudskiego wkomponowany w jedną z wykonanych przez niego fotografiiFoto: wikimedia/domena publiczna

– Jego dorobek badawczy jest obfity. Jak dotąd opublikowano już ponad 4 tysiące stron jego prac – mówił orientalista prof. Alfred Majewicz. – Ale Bronisław Piłsudski był samoukiem, a jego działalność na Dalekim Wschodzie była wynikiem przypadku – dodał.

Wszystko zaczęło się w 1887 r. od "bardzo problematycznego, ale świadomego udziału w organizacji zamachu na cara Aleksandra III". Bronisław Piłsudski został za to skazany na karę śmierci, potem jednak wyrok zamieniono na 15 lat katorgi na Sachalinie. Proces rykoszetem uderzył zresztą w jego brata Józefa, przyszłego marszałka Polski.

Prof. Alfred Majewicz opowiadał w Dwójce m.in. o tym, jak Bronisław Piłsudski "urządził się" w jednej z najgorszych rosyjskich kolonii karnych i jakich przygód zaznał, rozwijając karierę naukową. Rozmowie towarzyszyły zaś zrekonstruowane nagrania, których Piłsudski dokonał ponad sto lat temu fonografem Edisona.

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Alfred Majewicz (orientalista), Lesław Dall (kurator wystawy "Bronisław Piłsudski – niezwykły brat Marszałka" w zakopiańskiej willi Oksza)

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 22.00

mc/fbi

Czytaj także

Marzyciel. Dookoła świata z Władysławem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 12:00
8 lipca 1932 r. w Gdyni niespełna 20-letni niedoświadczony żeglarz wypłynął w morze wraz z kolegą. Tak zaczął się pierwszy polski rejs na jachcie żaglowym dookoła kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symeon Lehacy - notatki z podróży polskiego Ormianina

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 14:00
- Był człowiekiem zafascynowanym innością i egzotyką, a do tego: niezwykle dokładnym obserwatorem - podkreślał prof. Andrzej Zięba, opowiadając o życiu i działalności XVII-wiecznego podróżnika Symeona Lehacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Chlebowski. Polak na dworze tureckiego sułtana

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 12:30
O malarzu i podróżniku opowiadały Anna Merunowicz, tłumaczka jego listów na angielski, i dr Agata Wójcik, historyk sztuki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń