Błogosławione menu. Czym raczyli się święci?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 16:00
Święta Hildegarda z Bingen przestrzegała przed jedzeniem truskawek, zalecała za to orkisz, kasztany i koper włoski. O wiele lepszą ofertę miał dla smakoszy święty Patryk.
Audio
  • Dieta według świętych (Droga przez mąkę/Dwójka)
Św. Jan na pustyni miał żywić się szarańczą i miodem. Fragment obrazu Hieronima Boscha
Św. Jan na pustyni miał żywić się szarańczą i miodem. Fragment obrazu Hieronima BoschaFoto: Hieronymus Bosch, Public domain, Wikimedia Commons

Patron Irlandii w odróżnieniu od innych, głoszących kulinarną ascezę świętych, dopuszczał spożywanie wielu produktów. Wśród nich było miejsce na mleko, miękkie i twarde sery, a ze zbóż: owies, jęczmień i ryż. Święty Patryk raczył się też dzikimi owocami, jajkami, wodorostami, kurami, pstrągami, łososiami i węgorzami.

Rybną zachciankę miał też kiedyś złożony chorobą Tomasz z Akwinu. Potwierdził tym swoją świętość powodując tzw. "cud śledziowy".

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska (archeolożka)

Data emisji: 31.10.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/kul

Czytaj także

Opancerzone frykasy. Raki w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 16:09
Jak Finowie przyrządzają raki, jak przebiegają uczty rakowe i jakie jest ich kulturowe znaczenie? O tym mówiliśmy w "Drodze przez mąkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile tuzinów pieczonych ostryg jadał Chopin?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 14:00
- Uwielbiał owoce morza. W modnych restauracjach Paryża zamawiało się wówczas nie kilka, lecz kilka tuzinów ostryg - opowiadał Wojciech Bońkowski, autor książki "Chopin gourmet".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złoty węgorz i literatura, która leczy z szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 15:00
Dwie późne książki czeskiego pisarza Oty Pavla to rezultat kilkuletnich zmagań z chorobą psychiczną. Jednym z ważnych elementów tej twórczości jest pewna smaczna ryba.
rozwiń zwiń