Kuchnia lwowska - kulinarna podróż po Galicji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 13:00
Zapraszamy na rozmowę o książce "Kuchnia lwowska. Kulinarna podróż przez Galicję" z jej autorką - Marianną Dushar.
Składnikiem wielu dań kuchni galicyjskiej są buraki
Składnikiem wielu dań kuchni galicyjskiej są burakiFoto: New Africa/shutterstock.com

Kulinarna podróż po Galicji z "Panią Stefą" 

Marianna Dushar - rodowita lwowianka, autorka popularnego bloga "Pani Stefa" i znawczyni lokalnych tradycji kulinarnych - zabiera czytelników w podróż po Galicji. Mieszają się tu smaki kuchni polskiej i ukraińskiej, z wpływami żydowskimi, austriackimi, huculskimi, a nawet włoskimi, greckimi i bliskowschodnimi.

Tylko we Lwowie...

Barszcz ukraiński, ćwikła, gołąbki, bliny oprószone cukrem pudrem… Smaki, które wielu z nas pamięta z kuchni swoich babć. Swojskie, aromatyczne i proste dania ze składników, które znajdą się w każdej kuchni. Jedzenie, które pachnie miłością, nostalgią… Domem.

Ponad 100 przepisów uzupełnionych jest barwnymi ciekawostkami historycznymi, które przypominają, jak niezwykłym i wielokulturowym miastem jest Lwów. Książka została też opatrzona wstępem profesora Ihora Lylo o korzeniach i specyfice kuchni lwowskiej.

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor programu, Łukasz Modelski, będzie omawiać z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący“ do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.


Posłuchaj
25:47 droga przez mąkę 29.10.2023.mp3 Rozmowa z Marianną Dushar, autorką książki "Kuchnia lwowska. Kulinarna podróż przez Galicję" (Droga przez mąkę/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Marianna Dushar (autorka książki "Kuchnia lwowska. Kulinarna podróż przez Galicję")

Data emisji: 29.10.2023

Godz. emisji: 12.30

mgc/pg


Czytaj także

Wbijamy za gary. Foodini i jego przepisy na proste dania

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 11:40
- Gotować dla innych to chyba największy wyraz troski, jaki można komuś ofiarować. To jest coś, co napędza mnie w kulinarnej pasji - opowiada Foodini. Marcin Wójcik jest blogerem kulinarnym, który namawia innych, by "wbijali za gary".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiele hałasu o humus. Przepisy Samar Khanafe

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 11:40
Kuchnia Bliskiego Wschodu jest obfita, różnorodna, wielopokoleniowa i karmi domowników przede wszystkim warzywami. Jej smaki opisuje Samar Khanafe. W książce "Dukkah, kumin i włoszczyzna. Wegetariańska kuchnia bliskowschodnia" znajdziemy 133 przypisy na orientalne dania.
rozwiń zwiń