Kuchnia Jerozolimy - miasta wielu kultur

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 13:00
Gościem niedzielnej audycji Łukasza Modelskiego był Bartek Kieżun, z którym autor rozmawiał o książce "Jerozolima do zjedzenia".
Aromatyczna szakszuka to jedno z flagowych dań, którego można spróbować w Jerozolimie
Aromatyczna szakszuka to jedno z flagowych dań, którego można spróbować w JerozolimieFoto: Shutterstock/Jacek Chabraszewski

"Jerozolima do zjedzenia" to kolejna z serii bestsellerowych książek podróżniczo-kulinarnych łącząca osobiste opowieści autora - Bartka Kieżuna z przepisami kulinarnymi.

W Jerozolimie, mitycznym mieście Bliskiego Wschodu, Kieżun stara się odkryć jej nowoczesne i nieoczywiste oblicze. Prowadzi czytelników wąskimi uliczkami, zaprasza na targowiska i do parków, do kościołów, meczetów i synagog, galerii i muzeów. Zabiera do żydowskich piekarni i arabskich kawiarenek, a jego opowieść oczarowuje bogactwem doznań i smaków.

Kwaśne śledzie, słodkie daktylowe ciasteczka, aromatyczna szakszuka, chrupiący burek – smaku Jerozolimy nie da się łatwo zdefiniować.Tak jak to miasto jest od wieków wielkokulturowym tyglem, tak jego kuchnia odzwierciedla tysiące lat burzliwej historii.

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor programu, Łukasz Modelski, będzie omawiać z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zawsze pojawia się utwór muzyczny z krótkim omówieniem "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.


Posłuchaj
29:54 2023_11_05 12_29_58_PR2_Droga_przez_make.mp3 Kuchnia Jerozolimy - miasta wielu kultur (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Bartek Kieżun (autor książki "Jerozolima do zjedzenia")

Data emisji: 5.11.2023

Godz. emisji: 12.30

mgc

Czytaj także

Kuchnia karnawałowa po staropolsku. O potrawach, które jedzono w przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 12:35
Zupa rakowa, kiszony dereń, marynowane dziki i jelenie, do tego mnóstwo przypraw z cynamonem, imbirem i szafranem - to niektóre elementy staropolskiej kuchni, które pojawiały się w przeszłości na zabawach karnawałowych. Dziś wielu z tych potraw próżno szukać na stole; inne z kolei pozostały z nami do dzisiejszych czasów, choć nieco zmieniły swoją formę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiele hałasu o humus. Przepisy Samar Khanafe

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 11:40
Kuchnia Bliskiego Wschodu jest obfita, różnorodna, wielopokoleniowa i karmi domowników przede wszystkim warzywami. Jej smaki opisuje Samar Khanafe. W książce "Dukkah, kumin i włoszczyzna. Wegetariańska kuchnia bliskowschodnia" znajdziemy 133 przypisy na orientalne dania.
rozwiń zwiń