O lęku znikąd i sensie, który jest

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 13:00
W kolejnej "Czytelni" nasi recenzenci sięgnęli po publikacje Agnieszki Jelonek "Koniec świata, umyj okna" oraz Anny Sudół "Projekt".
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
29:23 Czytelnia 17.01.2021.mp3 Recenzja książki Agnieszki Jelonek "Koniec świata, umyj okna" oraz Anny Sudół "Projekt" (Czytelnia/Dwójka)

Agnieszka Jelonek "Koniec świata, umyj okna"

Alicję zaczynają dręczyć ataki paniki. Wkrótce lęk całkowicie opanowuje jej życie. Nie rozumie, co się z nią dzieje; ma niepijącego męża, wystarczająco dobrą pracę i wspierającą rodzinę. Skąd zatem biorą się te stany? Alicja ukrywa swój koszmar, próbując żyć "normalnie", w końcu jednak traci grunt pod nogami, a kto nie ma kontroli nad życiem, ten przestaje widzieć w nim sens. Szukając przyczyn zaburzeń, Alicja zaczyna dostrzegać to, co wcześniej umykało niezauważone.

Anna Sudół "Projekt"

Tu musisz być kimś, żeby nie być nikim. W centrum świata znajduje się Instytucja - miejsce, które decyduje o karierze, czyli życiu. Żeby wejść do wielkiej gry trzeba mieć co najmniej aparycję i determinację, dobrze jest też znać parę najważniejszych osób w mieście. Najlepsi spośród aspirujących mają również potencjał, dzięki któremu długo mogą utrzymać status dobrze zapowiadających się, a nawet coś zarobić. Większość bezpowrotnie wypada z tej gry natychmiast po trzydziestce i zostaje odcięta od szansy realizacji kolejnych projektów. Każdy, z lepszym lub gorszym skutkiem, stara się po prostu przetrwać, a jeden z nich - znaleźć jeszcze w tym sens.

Powyższe opisy pochodzą od wydawców.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 17.01.2021

Godzina emisji: 12.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Haruki Murakami. "Pisarz, który tworzy bohaterów uniwersalnych"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 13:01
- Kwintesencją jego twórczości jest to, że poprzez wydarzenia na granicy snu, jawy, rzeczywistości i marzeń, pokazuje bohaterów, z którymi moglibyśmy się utożsamiać - mówiła w Czwórce Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pomianowski. Telefony komórkowe, Sołżenicyn i Witkacy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 05:50
Jerzy Pomianowski był człowiekiem, który prawdziwie doświadczył XX wieku. Urodzony tuż po I wojnie światowej wybitny znawca i tłumacz rosyjskiej literatury zdążył poznać Witkacego i Gombrowicza, zostać ofiarą totalitaryzmów oraz fanem nowinek technologicznych.
rozwiń zwiń