Tadeusz Konwicki "Kompleks Polski"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2009 10:53
Słuchowisko adaptacja prozy Tadeusza Konwickiego "Kompleks Polski".

19 grudnia 2009, godz. 18:05

"Kompleks polski" - jedna z najgłośniejszych powieści Tadeusza Konwickiego czekała na oficjalne wydanie dwanaście lat. Napisana w 1976 roku, złożona i po interwencji cenzury wycofana z wydawnictwa "Czytelnik", stała się jedną z pierwszych książek opublikowanych w drugim obiegu. Od razu zyskała sobie duże uznanie odbiorców. Nie tylko dlatego, że zawierała przenikliwą diagnozę peerelowskiej rzeczywistości i kształtujących ją politycznych i obyczajowych mechanizmów. Była przede wszystkim zapisem stanu zbiorowej świadomości, katalogiem podświadomych lęków, przeczuć i tęsknot zniewolonego społeczeństwa.

Krytyka porównywała problematykę "Kompleksu polskiego" z niektórymi partiami "Dzienników" Gombrowicza. "Charakteryzując tę książkę najkrócej, można powiedzieć, że jest to powieść o syndromie polskości. Mówiąc inaczej, o doświadczeniu polskości lub doświadczeniu "nigdy nie dokończonego" polskiego losu, który czyni podobnymi biografie kolejnych pokoleń, zaraża tą samą hipnotyzującą wizją wolnej, szlachetnej i rozumnej Polski, skazuje na te same rozterki i ten sam lęk przed przewrotną "logiką" historii, szyderstwem dziejów" - pisano.

Wigilia świąt Bożego Narodzenia. Typowy dla PRL-u obrazek - kolejka. Nie po karpia, kiełbasę, czy inne wiktuały na świąteczny stół, ale po radzieckie złoto do sklepu jubilerskiego. Stojący w niej ludzie czekają na dostawę towaru cały dzień. Staje się to świetnym pretekstem do wymiany poglądów, zwierzeń, wspomnień. Rzeczywistość miesza się z majakami z przeszłości, kolejkowe rozmowy z marzeniami.

U nas z wolna kończy się zima. Topnieją śniegi, zachodni wiatr niesie daleki zapach nowości. Staram się przypomnieć sobie to nasze przedwiośnie pełne oczekiwań, pełne przeczuć, pełne nadziei. Powtarzam sobie w myślach to krótkie słowo „Polska” i wtedy jawi się we mnie jakaś rzewna podniosłość, coś jasnego, swobodnego, kojącego. Polska – ojczyzna wolności, Polska – matecznik tolerancji, Polska – wielki ogród bujnego indywidualizmu. Gdzie ludzie pozdrawiają się uśmiechem, gdzie policjant nosi różę zamiast pałki, gdzie powietrze składa się z tlenu i prawdy. Polska – wielki biały anioł pośrodu Europy. (fragment książki)

Słuchowisko w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Wojciecha Markiewicza.
Występują: Gustaw Holoubek, Mariusz Benoit, Gustaw Lutkiewicz, Marcin Troński, Halina Łabonarska, Marzena Trybała, Tomasz Zaliwski, Dorota Segda, Łukasz Lewandowski, Ewa Ziętek, Jerzy Tkaczyk i Jacek Jarosz.Czytaj także

Wpisani w Lawę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2008 15:36
Audycję dokumentalną „Wpisani w Lawę” – nagraną w roku 1995, autorka Bożena Markowska, osnuła wokół „Dziadów” Adama Mickiewicza – a raczej wokół filmowej wersji tego narodowego dramatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Dekameron” Giovanniego Boccaccia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 10:20
Program 1 Polskiego Radia zaprasza dziś na słuchowisko w reżyserii i adaptacji Andrzeja Piszczatowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozdano nagrody Grand PiK 2010

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 22:05
W Ogólnopolskim Konkursie na Artystyczną Formę Radiową i Warsztaty reportażowo-słuchowiskowe Grand PiK 2010 organizowanym przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw wygrała Maria Brzezińska z Radia Lublin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Tadeusz Konwicki "Bohiń"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2008 18:00
W audycji Powieść w Teatrze Wyobraźni adaptacja powieści Tadeusza Konwickiego "Bohiń".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Słowacki „Fantazy”

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2010 01:39
Za słuchowisko Fantazy Piotr Cieplak otrzymał na zakończonym właśnie X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” nagrodę za reżyserię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Tadeusz Konwicki "Kompleks Polski"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2007 17:00
W audycji z cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni adaptacja powieści "Kompleks Polski" Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Sztaudynger "Wygnańcy Ewy"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2009 23:34
Słuchowisko Jan Sztaudynger "Wygnańcy Ewy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Zwierzoczłekoupiór

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2008 16:01
Powieść w Teatrze Wyobraźni: "Zwierzoczłekoupiór" - słuchowisko wg prozy Tadeusza Konwickiego w adaptacji Iwony Malinowskiej i reżyserii Waldemara Modestowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Czubaszek się "resetuje"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 08:00
Dzienniarka przyznaje, że sama nie pamięta, ile lat pracuje w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń