Dramat w Teatrze Wyobraźni: Bogdan Wojdowski "Zza muru"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2008 13:54
W audycji z cyklu Dramat w Teztrze Wyobraźni słuchowisko " Zza muru" na podstawie opowiadań Bogdana Wojdowskiego.

19 kwietnia 2008, godz. 21:30

Akcja słuchowiska dzieje się po wojnie. Jego bohater Józef Siemieński, pracownik spółdzielni "Odrodzenie" w Łodzi, na polecenie szefa udaje się do centrali do Warszawy, w celu przekazania sprawozdania z działalności spółdzielni i przedłożenia jej najbliższych planów. Przy okazji zamierza załatwić swoje sprawy związane z czekającym go wkrótce przejściem na emeryturę. Kiedy przyjeżdża do stolicy, odżywają wspomnienia....

"Warszawa -  znajome ulice... Miedziana, Srebrna, Żelazna, Chłodna... I znajomi ludzie... Z czasów przedwojennych i tych najtrudniejszych - z czasów wojny. Trupiarnia w środku miasta otoczona była solidnym trzymetrowym murem, a zmarłych i żywych bez żadnego wyjątku pilnowały posterunki przy bramach". Z retrospekcji wyłania się tragiczny obraz Żydów, którzy stracili swoich najbliższych w obozach. Okazuje się także, że w te tragiczne wydarzenia zamieszany jest także obecny szews Siemieńskiego...

Bogdan Wojdowski Zza muru - słuchowisko według opowiadań: "Pascha", "Worek", "Awantura na Krochmalnej", "Krwaworączka", "Mały człowieczek, nieme ptaszę, klatka i świat" w adaptacji Iwony Malinowskiej i reżyserii Wojciecha Markiewicza. Nagranie z 2000 roku. Występują: Marek Walczewski, Elżbieta Kępińska, Anna Seniuk, Arkadiusz Bazak, Janusz Kłosiński, Krzysztof Kołbasiuk, Tomasz Marzecki, Zdzisław Wardejn, Mirosława Krajewska, Jerzy Tkaczyk, Lech Łotocki, Jerzy Łapiński i Marek Kępiński. Opracowanie muzyczne Mariana Szałkowskiego. Realizacja Andrzeja Złomskiego.


Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: A. Fredro "Posażna jedynaczka"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2009 18:35
W niedzielne popołudnie w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni "Posażana jedynaczka Aleksandra Fredry
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Roman Brandstaetter "Upadek kamiennego domu"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2009 12:34
W cyklu Dramat w Teatrze Wtobraźni adaptacja książki Romana Brandstaerttera "Upadek kamiennego domu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Eugen Rude "Elegia Babelsberska".

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2009 16:20
W przeddzień 20. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego prezentujemy dramat-groteskę o starym komuniście, przed którym rodzina ukrywa wciąż fakt, że nastał nowy porządek świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Królowa-Emigrantka czyli rzecz o Helenie Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 15:21
4 kwietnia tego roku minęła setna rocznica śmierci Heleny Modrzejewskiej - gwiazdy dwóch kontynentów. Natomiast - 12 października przypada rocznica jej urodzin. Z tej okazji przypominamy tę wielką polską aktorkę - jako bohaterkę sztuki teatralnej Kazimierza Brauna. Sztuka ta zawiera wiele wątków autentycznych, zaczerpniętych z korespondencji i wspomnień aktorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko "Chryje z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 15:35
Dramat w Teatrze Wyobraźni - "Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim" - słuchowisko według sztuki Macieja Wojtyszki w reżyserii Autora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Bolesław Leśmian "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2009 10:52
Dramat w Teatrze Wyobraźni: Bolesław Leśmian "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" - słuchowisko w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Występują: Joanna Jeżewska, Anna Dereszowska i Mariusz Benoit. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. Nagranie z roku 2007.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Anhelli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2009 16:06
W najbliższą niedzielę w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni słuchowisko zrealizowane na podstawie poematu "Anheli" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń