X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antonina Gordon-Górecka. Majestat pełen ironii

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 17:35
O aktorce w kolejnej audycji "Radiowe kreacje mistrzów" Iwona Malinowska porozmawia z historyk teatru Joanną Godlewską.
Antonina Gordon-Górecka w telewizyjnej inscenizacji sztuki  Złoty Sznur Sidneya Howarda w reżyserii Wandy Laskowskiej
Antonina Gordon-Górecka w telewizyjnej inscenizacji sztuki "Złoty Sznur" Sidneya Howarda w reżyserii Wandy LaskowskiejFoto: TVP/PAP- Zygmunt Januszewski

Antonina Gordon-Górecka była aktorką teatralną, telewizyjną i radiową, w mniejszym stopniu filmową, nie miała bowiem do kamery szczęścia. Była postawna, majestatyczna, miała charakterystyczny głos - trudny, ale potrafiła go mistrzowsko modulować, w zależności od charakteru postaci, które grała.

Absolwentka przedwojennego Instytutu Sztuki Teatralnej w 1941 r., zadebiutowała rolą Kasi w "Weselu" w reżyserii Jacka Woszczerowicza w Teatrze Wojska Polskiego. Potem grywała w teatrach Katowic, Łodzi (m.in. Salomeę w "Horsztyńskim" Słowackiego) i wreszcie Warszawy: w "Ateneum" zagrała słynną Yermę w dramacie Federico Garcia Lorki. Od 1958 - w Teatrze Współczesnym. Do historii  przeszła jej rola w sztuce "Kto się boi Virginii Voolf".

Cechą charakterystyczną aktorstwa Gordon-Góreckiej była oszczędność środków, wydobywanie różnych odcieni ról jakby mimochodem. Była mistrzynią ironii i sarkazmu.

Z ról telewizyjnych warto pamiętać ją z "Profesji pani Warren" G. B. Shawa. Z Teatrem Polskiego Radia rozpoczęła współpracę, gdy tylko pojawiła się w Warszawie. W audycji usłyszą Państwo fragmenty jej ról głównie w wielkim repertuarze - bo te przeważały, jak choćby tytułowa "Panna Rosita" w sztuce Lorki czy Idalia w "Fantazym" Słowackiego. Zdarzały się jednak też kreacje w repertuarze współczesnym, jak Liesel w "Niemcach" Kruczkowskiego czy jedna z bohaterek słuchowiska Ireneusza Iredyńskego "Przed prelekcją".

***

Na "Radiowe kreacje mistrzów" zapraszamy w piątek (11.12) w godz. 22.30-23.00. Audycję poprowadzi Iwona Malinowska.

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Gajos obserwuje ludzi

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 13:00
- Dzieje się to zupełnie poza mną. Te obserwacje - sposób mówienia, chodzenia - gdzieś się notują, w jakimś zakątku pamięci - mówił Janusz Gajos o jednym ze źródeł aktorskiej sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Trela: nie marzyłem o tym, by być aktorem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 15:21
– W czasach liceum fascynowała mnie raczej iluzja i maszyneria teatru. Myślałem o scenografii – mówił aktor, a zarazem bohater książki "Trela" Beaty Guczalskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie Splendory i miłosne wyznania laureatów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 19:30
Twórcy uhonorowani przez Teatr Polskiego Radia opowiedzieli w Dwójce o swojej wieloletniej przygodzie z Polskim Radiem, ale też o wielkim uczuciu, z którego zrodziła się ta współpraca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Udręka życia". Intymna awantura w małżeńskim łożu

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 16:30
– To nie jest oczywista historia. Hanoch Levin opowiedział ją w bardzo dotkliwy sposób – mówiła Anna Wieczur-Bluszcz, reżyser premierowego słuchowiska Dwójki.
rozwiń zwiń