Wojciech Olejniczak: lewicę trzeba stworzyć od nowa

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 09:00
– Na bazie dzisiejszego SLD nie uda się niczego odbudować – mówił były poseł i minister, ekonomista, obecnie mający przerwę od działalności politycznej.
Audio
  • Wojciech Olejniczak opowiada o swojej karierze politycznej (Ćwierćwiecze/Dwójka)
Wojciech Olejniczak urodził się 10 kwietnia 1974 r. w Łowiczu
Wojciech Olejniczak urodził się 10 kwietnia 1974 r. w ŁowiczuFoto: Foto-AG Gymnasium Melle/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Wojciech Olejniczak był m.in. posłem, wicemarszałkiem sejmu, ministrem rolnictwa w rządach Leszka Millera i Marka Belki, a także przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Urodzony w 1974 r. w działalność polityczną zaangażował się w latach 90. jeszcze jako uczeń. Tych, którzy pamiętają go jako twarz SLD, może zdziwić, że publiczną karierę zaczął od Związku Młodzieży Wiejskiej.

Choć większość jego kolegów z tej organizacji związała się potem z PSL, Wojciech Olejniczak wybrał inną drogę. Wspominając w Dwójce lata swojej politycznej aktywności, tłumaczył, dlaczego związał się z SLD i dlaczego długo nie chciał zostać liderem tej partii.

***

Tytuł cyklu: Ćwierćwiecze

Prowadzi: prof. Antoni Dudek

Gość: Wojciech Olejniczak (ekonomista, polityk)

Data emisji: 27.10.2015

Godzina emisji: 21.30

mc

Czytaj także

Wojciech Włodarczyk: PO i PiS w konflikcie od lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 14:00
- Wielką słabością polskiej polityki jest skłonność do personalnego traktowania sporów - uważa prof. Wojciech Włodarczyk, minister w rządzie Jana Olszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okrągły Stół – kompromis czy kompromitacja?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 12:00
– Uważam, że Okrągły Stół był poważną omyłką. Myślę, że w tamtym czasie można było żądać dużo więcej – mówił Kornel Morawiecki, założyciel Solidarności Walczącej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Plan Balcerowicza? Nie było innej możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 13:40
– W dyskusjach, czy transformacja gospodarcza mogła przebiegać inaczej, pomija się pewien czynnik społeczno-psychologiczny – mówił dr Wiesław Rozłucki, wieloletni prezes warszawskiej giełdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Datę 14 sierpnia zawdzięczamy... Annie Wałęsie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 21:00
- Strajk opóźniono o jeden dzień, by przygotować odpowiednią liczbę ulotek i aby Lech Wałęsa zdążył zarejestrować w urzędzie nowo narodzoną córkę Annę - wyjaśniła historyczka Anna Machcewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cztery rządy Jerzego Kropiwnickiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 13:00
- Ja jestem państwowcem. Trzeba to brać pod uwagę przy decyzjach, które podejmowałem jako poseł ZCHN i jako minister - mówił ekonomista i polityk, który w Dwójce opowiadał o kulisach polskich reform w latach 90.
rozwiń zwiń