Okręgi jednomandatowe i wybory w Wielkiej Brytanii pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 19:09
- Styl angielskich kampanii jest inny, bo są one dużo bardziej zdecentralizowane niż w Polsce i w dużo mniejszym stopniu odbywają się za pomocą narzędzi wpływu bezpośredniego jak np. plakaty - mówi politolog dr Przemysław Biskup.
Audio
  • System wyborczy i kampania w Wielkiej Brytanii (Puls świata/ Dwójka)
Flagi Wielkiej Brytanii
Flagi Wielkiej BrytaniiFoto: Pixabay/PublicDomainPictures

Wielka Brytania to klasyczny przykład demokratycznego państwa, opartego na systemie jednomandatowych okręgów wyborczych. - Reprezentatywność w tym ustroju nie jest najważniejszą wartością. Istotniejsze jest sformułowanie rządu, który ma szerokie poparcie społeczne, ale jest sprawny, czyli ma na swoim zapleczu silną większość parlamentarną albo dobrze zdefiniowaną większość parlamentarną - wyjaśnia dr Przemysław Biskup. Kolejną z wartości, jak dodaje politolog, jest możliwość dania czerwonej kartki rządowi, którego się nie lubi.

Świadczy to o nastawieniu na efektywność władzy, co ma swoje dobre i złe strony. - Ten system jest dość skuteczny, bo w dziewięciu przypadkach na dziesięć pozwala sformułować jednopartyjny rząd i z tego właśnie powodu stosunkowo łatwo go wymienić. Niewiele pozostaje w rękach polityków, toczących np. rozmowy koalicyjne - tłumaczy politolog.

Gość Jarosława Kociszewskiego mówił o tym, dlaczego głosowanie w Wielkiej Brytanii bardziej jest traktowane jako obowiązek, a nie prawo. Wyjaśniliśmy też z jakich powodów Brytyjczycy chodzą do urn w czwartki, a nie w soboty czy niedziele i jak okręgi jednomandatowe wpływają na charakter kampanii wyborczej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: dr Przemysław Biskup (politolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 17.15

sm/bch

Czytaj także

Izrael – mały, wielki kraj globalnego rynku

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 17:28
- Ludzie postrzegają Izrael jako wzór do naśladowania. Kraj może służyć za przykład pokazujący jak odnieść sukces we współczesnym świecie – uważa prof. Yoram Reich z Uniwersytetu w Tel-Awiwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba podnosi się ze zgliszcz. Pójdzie drogą Polski?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 23:14
- Kuba jest zrujnowana i trzeba ją będzie dźwignąć z ruiny o wiele bardziej niż Polskę po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej - mówi dziennikarz Maciej Stasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja: polityka jak sport, wybory jak plebiscyt

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 20:49
- Prezydent Turcji to przykład postaci, która pokazuje jak można nisko upaść z pozycji polityka, który bardzo dużo osiągnął i roztrwonił cały swój dorobek - mówi Adam Balcer politolog.
rozwiń zwiń