Czy Iran faktycznie otwiera się na Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 19:00
Papież Franciszek uznał porozumienie Iranu z Zachodem za wydarzenie roku. Jednak Egipt przestrzega przed wojną tego kraju z Arabią Saudyjską, a Izrael twierdzi, że świat daje się mamić Teheranowi.
Audio
  • Marcin Piotrowski z PISM o stosunkach Iranu z Zachodem (Dwójka/Puls świata)
Prezydent Iranu Hassan Rouhani (po prawej) podczas spotkania z przewodniczącym francuskiego Senatu Gerardem Larcherem (po lewej) w Paryżu, 27 stycznia 2016 r.
Prezydent Iranu Hassan Rouhani (po prawej) podczas spotkania z przewodniczącym francuskiego Senatu Gerardem Larcherem (po lewej) w Paryżu, 27 stycznia 2016 r.Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych twierdzi, że dążenia Iranu do zbliżenia się z Zachodem wyglądają na autentyczne. - Izrael trochę przesadza. Widać, że przez podpisanie porozumień nuklearnych Iran chce zapewnić sobie okres - zakładam - kilku lat odprężenia w relacjach z Zachodem, chce przyciągnąć inwestycje i technologie, których bardzo potrzebuje. Egipska ocena, że czeka nas konflikt irańsko-saudyjski też jest przesadzona - uważa ekspert.

Piotrowski odpowiada też na pytanie, kiedy obecny irański reżim może upaść i czy otwarcie na Zachód będzie szansą dla polskich firm.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: Marcin Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 27.01.2016

Godzina emisji: 17.45

mg/mm

Czytaj także

Chrześcijanie w Iraku chwycili za broń. Milicja będzie bronić cywilów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 17:58
- Iraccy chrześcijanie nie chcą już uciekać przed terrorystami i formują oddziały milicji. Robią to, by przeżyć - tłumaczą doktoranci Akademii Obrony Narodowej, którzy właśnie wrócili z Kurdystanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurdowie w walce o niepodległe państwo

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 08:00
W wielopłaszczyznowym konflikcie na Bliskim Wschodzie ważną rolę odgrywają Kurdowie. Ten ponad 40-milionowy naród na kilku frontach walczy o niepodległość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bliski Wschód. Co zostało po arabskiej wiośnie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 18:50
W 2010 roku społeczeństwa zachodnie z entuzjazmem obserwowały upadek dyktatur w krajach arabskich. - Dziś pozostały gruzy i resztki - mówi ekspert Grzegorz Dziemidowicz.
rozwiń zwiń