Polskie Radio
Section05
umowa

Izrael sprzeda Niemcom systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Jest zgoda USA

Stany Zjednoczone przychyliły się do wniosku Izraela i zgodziły się na sprzedaż Niemcom za 3,5 miliarda dolarów wspólnie opracowanego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Powstał on w ramach współpracy Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej i Agencji Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael USA Niemcy Ukraina rakieta umowa Europa Ameryka Północna

Compensa wypłaci klientom rekompensaty. UOKiK: dzięki temu spółka uniknie kary finansowej

Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ma wypłacić konsumentom rekompensaty - zdecydował prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jak podał Urząd, zarzut wobec spółki dotyczył oferty wysyłanej konsumentom w rocznicę ubezpieczenia; prezes UOKiK ją zakwestionował i zobowiązał spółkę do jej zaniechania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK ubezpieczenie na życie umowa składki na ubezpieczenie finanse osobiste

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą kredytów frankowych. Na rozstrzygnięcie czekają trzy ważne pytania

Pytania o ewentualną wzajemność umów kredytów "frankowych" nie będą połączone do wspólnego rozpoznania - wynika z informacji Sądu Najwyższego. Obecnie w SN na odpowiedź oczekują trzy pytania w tej sprawie - dwa skierowały sądy, a jedno Rzecznik Finansowy. Posiedzenie niejawne w pierwszej z tych spraw Izba Cywilna zaplanowała w najbliższych dniach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt walutowy frank szwajcarski Sąd Najwyższy umowa finanse osobiste

Węgry paktują z Gazpromem. Podpisano porozumienie w sprawie odroczenia płatności za gaz

Państwowa grupa energetyczna MVM odpowiedzialna za produkcję, przesyłanie i handel energią elektryczną na Węgrzech podpisała porozumienie z rosyjskim Gazpromem o odroczeniu płatności za dostawy gazu za okres zimowy. Krok ten ma zwiększyć pole manewru finansowego spółki - cytuje oświadczenie MVM agencja MTI.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Węgry gaz ziemny Gazprom umowa kontrakt terminowy energetyka ŚWIAT Europa

Umowa PGNiG ze spółkami PGE. Kontrakt na dostawy gazu zapewni bezpieczeństwo energetyczne

PGNiG podpisało ze spółkami z Grupy PGE ponad 3-letni kontrakt na dostawy gazu do elektrowni i elektrociepłowni. Jak poinformowały strony umowy, szacunkowa wartość kontraktu to 23 mld zł. Ceny w umowach będą indeksowane do cen rynkowych gazu. PGNiG zawarło umowę ramową sprzedaży gazu z PGE Energia Ciepła, PGE Toruń, Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja oraz spółką PGE Gryfino.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGNiG PGE umowa gaz ziemny dostawy energetyka bezpieczeństwo energetyczne

Kłopoty z hulajnogami także dla samych użytkowników

Wypożyczasz hulajnogę na kilka godzin czy nawet na parę minut? Najpierw sprawdź regulamin, który akceptujesz. Powód? - Konsument wypożyczył hulajnogę, myśląc, że płaci niewielką kwotę za jednorazowy przejazd. Okazało się, że subskrypcja była naliczana dziennie, tygodniowo albo w innych odstępach czasu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Szczerba z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Przez gapiostwo możemy stracić nawet kilka tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek porady prawne w Jedynce prawo umowa UOKiK Wojciech Szczerba Europejskie Centrum Konsumenckie

"Przedłuż z nami umowę"? Czym są postanowienia niedozwolone i dlaczego są niekorzystne dla klienta?

Zdarza się, że klienci podpisują umowy, które są kontynuacją wcześniejszych, ufając, że na takich samych warunkach lub według tego samego regulaminu. Może ich jednak spotkać niespodzianka w postaci np. wydrukowanej małymi literkami deklaracji, że będą wiele lat korzystać z tego operatora. Albo że podwyżki cen mogą następować bez ich zgody na podstawie wskaźnika inflacji. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek porady prawne w Jedynce porady prawo umowa