Koptowie w Egipcie. Od symbiozy do wrogości

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 18:56
– Wrogość względem Koptów to kwestia ostatnich lat, związana z nasilającym się terroryzmem – mówił Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador w Egipcie.
Audio
  • Koptowie w Egipcie. Od symbiozy do wrogości (Puls świata/Dwójka)
Kobiety opłakujące bliskich podczas pogrzebu Koptów zabitych w Niedzielę Palmową w zamachu bombowym w Aleksandrii
Kobiety opłakujące bliskich podczas pogrzebu Koptów zabitych w Niedzielę Palmową w zamachu bombowym w AleksandriiFoto: PAP/EPA/ALY FAHIM

W Niedzielę Palmową w dwóch atakach na koptyjskie kościoły w Egipcie zginęły 44 osoby, a rannych zostało ponad 100 ludzi. Tragedia Koptów stała się dla nas punktem wyjścia do rozmowy o dziejach i obecności tej społeczności w Egipcie.

– Społeczność koptyjska to bezpośredni następcy Egipcjan zamieszkałych nad Nilem w czasach faraonów – opowiadał Grzegorz Dziemidowicz. – W czasie islamskich podbojów w VII w. chrześcijanie egipscy, którzy wówczas rządzili właściwie całym państwem, byli tak ze sobą skłóceni, że większość z nich przyjęła najazd raczej z zadowoleniem i bardzo szybko przeszła na islam – dodał. Ta część Koptów, która pozostała przy religii chrześcijańskiej, do dziś odgrywa znaczącą rolę w egipskiej kulturze i w życiu gospodarczym, a kiedyś także w polityce.

Grzegorz Dziemidowicz, opowiadając o współczesnej wrogości islamistów do egipskich chrześcijan, przypomniał, że przez setki lat było zupełnie inaczej - Koptowie żyli z muzułmanami w zgodzie, co wyrażało się m.in. w szczególnym wzajemnym podejściu do świąt religijnych.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Grzegorz Dziemidowicz (były ambasador RP w Egipcie)

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Walka o Dżakartę. Czy Indonezji grozi ekstremizm?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 18:45
- Wybory te są kluczowe dla zdefiniowania tego, czy Indonezja zacznie się radykalizować - zauważył Rafał Tomański, komentując trwające w tym kraju wybory na burmistrza Dżakarty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ofensywa w Mosulu początkiem końca ISIS?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 19:03
Od soboty 18 lutego trwa natarcie armii irackiej na zachodnią część Mosulu, zajętą przez tzw. Państwo Islamskie. Czy ta ofensywa może się powieść?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasada USA w Jerozolimie? "Poważne konsekwencje"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 18:52
Jak podkreślała w Dwójce dr Patrycja Sasnal, skutki przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy byłyby groźne nie tyle dla USA, ile dla samego Izraela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walki w Mosulu. Ponad 400 tysięcy osób w pułapce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 18:00
- Od początku wiadomo było, że ISIS będzie używał cywilów jako żywych tarcz i utrudni im wyjazd z Mosulu - mówił w Dwójce Ziyad Raoof, pełnomocnik rządu regionalnego Kurdystanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sudan Południowy - nowe Conradowskie jądro ciemności

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 18:52
- Południowy Sudan stał się państwem upadłym, istnieje w granicach na mapie, ale rozpadł się na szereg obszarów, pomiędzy którymi poruszanie się jest śmiertelnie niebezpieczne - mówił w Dwójce Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
rozwiń zwiń