Katar. Największy wróg Arabii Saudyjskiej?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 12:00
- Katar jest drzazgą w oku saudyjskich władz. Powód to dobre relacje tego kraju z Iranem ... i sponsorowana przez niego telewizja Al-Dżazira – powiedział w Dwójce Grzegorz Dziemidowicz.
Audio
  • Grzegorz Dziemidowicz o konflikcie między katarem a Arabią Saudyjską (Puls świata/Dwójka)
Centrum Dohy, stolicy Kataru
Centrum Dohy, stolicy KataruFoto: Sven Hansche/Shutterstock.com

Były ambasador w krajach arabskich i wykładowca Collegium Civitas opowiadał, z czego wynika zaostrzający się spór w rejonie Zatoki Perskiej pomiędzy Katarem a Arabią Saudyjską oraz sprzymierzonymi z nią innymi krajami arabskimi.

- Główną przyczyną zaostrzenia stosunków nie są nawet dobre relacje Katarczyków z Iranem. Arabię Saudyjską drażni przede wszystkim telewizja Al-Dżazira, która stała się popularnym źródłem informacji dla świata arabskiego. Chodzi o to, że stacja ta stanowi symbol wolnej wypowiedzi mieszkających w Londynie i USA arabskich specjalistów, których poglądy na temat religii i codziennego życia pozostają w absolutnej sprzeczności z tym, co dzieje się w Arabii Saudyjskiej - dodał Grzegorz Dziemidowicz.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jaką rolę w zaostrzeniu konfliktu w rejonie Zatoki Perskiej odkrywają Stany Zjednoczone.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Grzegorz Dziemidowicz (były ambasador w krajach arabskich i wykładowca Collegium Civitas)

Data emisji: 4.07.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Syria. Polityczna rozgrywka z bronią chemiczną w tle

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 15:00
- Donald Trump przywrócił potencjał amerykański, jeśli chodzi o wpływanie na wydarzenia w Syrii, przynajmniej w zakresie nieużywania broni masowego rażenia - powiedział Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wileńskie radio symbolem sukcesu Polaków na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 12:00
Radio Znad Wilii jest od 25 lat polską instytucją, która symbolizuje nowoczesność i postępu Polaków na Litwie - mówi politolog Aleksander Radczenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zakończy się skandal wokół prezydenta Brazylii?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 12:00
- Społeczeństwo brazylijskie ma już dosyć korupcji i takiego kandydata domaga się na najbliższe wybory prezydenckie, które odbędą się w przyszłym roku - mówi prof. Lech Miodek, dyplomata i ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej.
rozwiń zwiń