Ciemna materia sztuki czy mafia?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 20:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o artykule Moniki Małkowskiej zatytułowanym prowokacyjnie "Mafia bardzo kulturalna".
Audio
  • Ciemna materia sztuki czy mafia? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Tekst Moniki Małkowskiej (na zdj.) Mafia bardzo kulturalna? wywołał kontrowersje w świecie sztuk wizualnych
Tekst Moniki Małkowskiej (na zdj.) "Mafia bardzo kulturalna?" wywołał kontrowersje w świecie sztuk wizualnychFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- "Mafia" kojarzy się jednoznacznie z działalności przestępczą. Monika Małkowska, przez lata niekwestionowany autorytet, zaszkodziła tym tekstem ludziom zajmującym się oraz interesującym się sztuką - uważa Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

- Mafia to określenie efektowne. Przecież to nie ja wprowadziłam do dyskusji o sztuce język rodem z prasy brukowej - odparła zarzut Monika Małkowska. - Faktem jest jednak, że istnieje pewien nieformalny układ, sprawiający, że liczy się kilku artystów i określony typ sztuki, prezentowany przez kilka prywatnych galerii i podążające za nimi prestiżowe instytucje publiczne - dodała.

- To nieprawda - zareagował Marcel Andino Valez. - O sukcesie na rynku sztuki decyduje bardzo wiele czynników. To nie polega na tym, że parę osób się umawia, kogo promować, a kogo zmarginalizować - wyjaśnił.

Jakie zatem są mechanizmy rządzące polskim i światowym rynkiem sztuki? O tym dyskutowali goście Dwójkowej debaty, próbując przekonać słuchaczy do swoich racji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Adriana Prodeus

Goście: Monika Małkowska (krytyk sztuki), Leszek Czajka (galeria Wizytująca)Marcel Andino Velez (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Łukasz Gorczyca (galeria Raster)

Data emisji: 2.02.2015

Godzina emisji: 18.00

mm

Komentarze1
aby dodać komentarz
klatosinski@wp.pl2015-06-10 22:30 Zgłoś
Pani Monika Małkowska wzniosła się na szczyty arogancji wobec prowadzącej audycję Pani Adriany Prodeus. Gratuluję Pani Adrianie profesjonalnego opanowania. Nie jestem twórcą, nie znam kontekstów, nie uczestniczę w procesie tworzenia ani oceniania sztuki współczesnej, natomiast jestem jej odbiorcą, ale przede wszystkim jestem słuchaczem 2PRPR i stwierdzam, że zachowanie Pani Małkowskiej w rozmowie na antenie mnie zażenowało. Nie wiem co "rozgrywa" Pani Małkowska i mało mnie to obchodzi, ale takiej arogancji nie toleruję! Nie życzę sobie słuchać na antenie 2PRPR tak skandalicznie aroganckich wypowiedzi. Wstyd i szkoda, bo uważałem Panią Małkowską za Osobę kategoryczną w ocenach, ale trzymającą wysoką klasę. Zapożyczając z Kisiela: "Monika Małkowska - postać... poleżeć raczej niż postać." Rzeczywiście poleżeć, a nawet polec.

Czytaj także

Cięcia w kulturze? "Będziemy hodować troglodytów"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 19:00
- Żyjemy w państwie komercyjnym, która stawia na zysk ekonomiczny. Czy możemy jednak ignorować zysk społeczny? - pyta dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura roku 2014. Ranking dziennikarzy Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 14:00
– Najbardziej spektakularnym wydarzeniem ostatnich 12 miesięcy była inauguracja nowej siedziby NOSPR w Katowicach – mówił Jacek Hawryluk. A jak typowali inni?
rozwiń zwiń