Sowieci w Legnicy. "Tu zawsze było czuć zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 19:00
- Sposobem na określenie tego, ilu w Legnicy może stacjonować żołnierzy radzieckich były bochenki chleba. Jeśli Rosjanie składali zamówienie poza swoją własną piekarnią, to oznaczało, że akurat zwiększali garnizon – powiedział Waldemar Krzystek.
Audio
  • Rozmowa z dr Zuzanną Grębecką i Waldemarem Krzystkiem o Legnicy w czasach PRL (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Poradzieckie obiekty (zajmowane przez jednostki wojskowe Armii Radzieckiej w latach 1945-1993), w tzw. Kwadracie, obszarze odgrodzonym murem od reszty miasta. Wojska radzieckie opuściły Legnicę 13 września 1993 r.
Poradzieckie obiekty (zajmowane przez jednostki wojskowe Armii Radzieckiej w latach 1945-1993), w tzw. Kwadracie, obszarze odgrodzonym murem od reszty miasta. Wojska radzieckie opuściły Legnicę 13 września 1993 r. Foto: PAP/Adam Hawałej

Goszczący w Dwójce reżyser filmu "Mała Moskwa", którego akcja rozgrywa się w Legnicy, opowiadał o mieście, gdzie do 1993 roku stacjonowały wojska radzieckie.

- Nigdy nie podano oficjalnych statystyk dotyczących liczby żołnierzy sowieckich w Legnicy, ale szacuje się, że w szczytowym momencie mogło ich być aż 60 tysięcy, uwzględniając jeszcze dodatkowo ich rodziny. Zasada była zawsze taka: gdy w Legnicy zwiększał się garnizon i rosło zapotrzebowanie na zapasy jedzenia, to wiadomo było, że coś się szykuje. Ta teoria sprawdziła się m.in. w 1968, 1970 i 1981 roku, gdy wybuchł stan wojenny – dodał Waldemar Krzystek.

Jaki relacje łączyły legniczan ze stacjonującymi w ich mieście żołnierzami radzieckimi i co Legnica mówi o polskiej pamięci o komunizmie? O tym rozmawialiśmy z dr Zuzanną Grębecką, autorką książki "Obcy w mieście", która jest efektem badań naukowych poświęconych pamięci o żołnierzach sowieckich.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: dr Zuzanna Grębecka (antropolog z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), Waldemar Krzystek (reżyser)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Pieczeń dla Amfy". O czym marzą dziewczyny z Gdańska?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:00
- To, co łączy moje bohaterki, to oczekiwanie na cud - mówiła Salcia Hałas o swojej debiutanckiej książce "Pieczeń dla Amfy", za którą została wyróżniona tegoroczną Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii prozy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszywe papiery i medycyna. Życie Lema w wojennym Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:15
- Lem zawsze marzył o studiach na Politechnice Lwowskiej, ale ze względu na swoje burżuazyjne pochodzenie jedyne, na co mógł się dostać, to uczelnia medyczna –powiedział w Dwójce Wojciech Orliński, autor biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi".
rozwiń zwiń