Urszula Zajączkowska: lubię siedzieć z roślinami

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 18:30
- Mam w namiocie wzrostowym kąt z książkami. Podczas lektury rzucam okiem na rośliny. One nie są gorsze czy głupsze od nas, one są inne - o poezji, która tkwi we florze i faunie opowiadała w Dwójce laureatka Nagrody Kościelskich, uhonorowana za tom "Minimum".
Audio
  • Urszula Zajączkowska o poezji, roślinach i świecie nauki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment tomu poetyckiego Urszuli Zajączkowskiej pt. Minimum
Fragment tomu poetyckiego Urszuli Zajączkowskiej pt. "Minimum"Foto: materiały prasowe wydawnictwa Warstwy

"Siedzimy / przed domem / kot pies mucha i ja / ... / 4 poczciwe ciała / tylko wygrzewamy się, będąc w stanie / powszechnej, wspólnej grawitacji i jednej / niebiańskiej współrzędnej / dzięki której / ten skrawek chmury, teraz jest tylko nasz" - pisze w jednym z wierszy z tomu "Minimum" Urszula Zajączkowska.

Autorka z wykształcenia jest botanikiem, adiunktem w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW. W audycji Urszula Zajączkowska podkreśliła, że zaczęła pisać wiersze, ponieważ świat nauki bardzo ogranicza jej język. - Niedawno czytałam pracę naukową z lat 30. XX wieku, gdzie w pierwszym zdaniu autor napisał "nigdy nie widziałem tak pięknego kwiatu". Teraz takie zdanie nie byłoby możliwe, bo musimy pisać raporty. Kiedyś kazano mi poprawić słowo "piękny" w pracy naukowej na "interesujący", a ja cierpię, kiedy jestem zmuszona do redukcji mojej percepcji.

Urszula Zajączkowska W przyrodzie prawie nie ma współczucia, ale też nie ma bezlitosnej nienawiści

Poetka zwróciła uwagę, że w pewnym sensie cierpią również tulipany ścięte z okazji Dnia Kobiet, o czym napisała w jednym ze swoich wierszy. Urszula Zajączkowska wyjaśniała w rozmowie z Dorotą Gacek, czym jest ból w świecie roślin. Opowiadała też o powolnej śmierci ściętego drzewa i dzienniku, który drzewo zapisuje w swoim pniu. Badaczka w pasjonujący sposób mówiła także o pytaniach, które swoim istnieniem zadaje nam mucha, ale też podzieliła się swoim pesymistycznym poglądem na przyszłość człowieka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Urszula Zajączkowska (poetka, botaniczka)

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 18.00 

bch/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Marcin Świetlicki: zadziorny jestem i nie mija mi to z wiekiem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:30
– Taki mam charakter, ale to nie bierze się z jakiegoś defektu. To czasy powodują tę zadziorność, a ponieważ czasy robią się coraz gorsze, wiersze są coraz zadziorniejsze – mówił poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podróżowanie jest częścią procesu pisania"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:30
– Sama podróż, gdy jeszcze nie jestem u celu, pomaga uporządkować myśli albo przygotować grunt pod kolejne teksty – mówiła poetka Natalia Malek w rozmowie o odysejach poetów.
rozwiń zwiń