Państwowy Instytut Wydawniczy. Oficyna-legenda

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 18:30
W audycji rozmawialiśmy o działającej od ponad 70 lat instytucji, bez której nie sposób sobie wyobrazić nie tylko polskiego czytelnictwa, ale i -  szerzej mówiąc - polskiej kultury w drugiej połowie XX wieku.
Audio
  • Łukasz Michalski o udanym powrocie PIW (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Państwowy Instytut Wydawniczy w 1948 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy w 1948 rokuFoto: CAF/PAP

Na dorobek Państwowego Instytutu Wydawniczego składają się wielotysięczne zbiory biblioteczne i archiwalne oraz największy w Polsce zbiór praw autorskich i wydawniczych do najważniejszych dzieł polskiej i światowej klasyki. Przez klika lat PIW był w stanie likwidacji, jednak niespełna rok temu stał się państwową instytucję kultury. Co po tych blisko 12 miesiącach się zmieniło? Jakie są bliższe i dalsze plany wydawnictwa? Dyrektor Łukasz Michalski wspominał w audycji o ambitnym planie wydawania nawet dwa razy większej liczby tytułów w formie elektronicznej niż papierowej.

- Istnieje cały szereg tytułów, które moim zdaniem powinny być dostępne w stałym zasięgu czytelniczym. Choć to wcale nie oznacza, że muszą być dostępne w wersji papierowej. Tutaj e-book jest idealnym rozwiązaniem - docelowo chciałbym, aby w postaci e-bookowej pojawiły się wszystkie książki wydane przez PIW - mówił Łukasz Michalski.

O tym, jakie nowe serie planuje wydać PIW? Czy będą również wersje audio wydawanych tytułów, oraz czemu w audycji poruszony został temat odgrzybiania. Odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących wydawnictwa w rozmowie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego)

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 18.00

wk/bch

Czytaj także

"Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi". Demokracja na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 19:30
- Ten film jest w pewnym sensie przełomowy, bo przynosi fundamentalną zmianę w mitologii sagi. Na ekranie obserwujemy świat, który od hierarchii przechodzi w stronę demokratyzacji – powiedział Piotr Gociek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Nowak. "Na nowo zrozumieć sławne czyny"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 19:00
– Nawiązuję do tego, o czym mówili pierwsi historycy polscy, poczynając od mistrza Wincentego i Jana Długosza. Obaj mówili, że misją dziejopisa jest utrwalić czyny znakomite – mówił laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala w 2017 r.
rozwiń zwiń