Blokowiska to nie osiedla! Co nam zbudował PRL?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 09:21
– W blokach z wielkiej płyty żyje dziś około 60 procent mieszkańców dużych miast. Trudno o alternatywę – mówił dr Jacek Gądecki, socjolog i antropolog społeczny.
Audio
  • Czy blokowiska to nowa Arkadia, czy może slumsy? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zwykle blokowiska postrzega się jak zło konieczne, architektoniczny bagaż PRL. Dziś wydaje się, że to podejście się zmienia
Zwykle blokowiska postrzega się jak zło konieczne, architektoniczny bagaż PRL. Dziś wydaje się, że to podejście się zmieniaFoto: Arek Olek/flickr/CC

Dzieje polskich blokowisk są skomplikowane. Niejednoznaczna i zmienna historycznie jest nie tylko ideologia, która przyświecała tym przestrzeniom, lecz także terminologia. Prof. Marek Budzyński, architekt i urbanista, który zaprojektował warszawski Ursynów, powiedział, że blokowiska nie można nazwać "osiedlem". Pierwotne znaczenie tego pojęcia było bowiem całkiem inne.

Co więcej, prawdziwe osiedla były jednym z głównych założeń socrealizmu, porzuconego po 1956 r. Dr Jacek Gądecki zwrócił uwagę, że choć był to okres stalinizmu, w niektórych projektach próbowano stosować rozwiązania... amerykańskie.

Czym więc są dziś blokowiska, w których wychowało się już kilka pokoleń Polaków? Jak funkcjonuje w nich kultura? Czy dziś to nowa Arkadia, czy może slumsy?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: prof. Marek Budzyński (architekt i urbanista), dr Jacek Gądecki (socjolog i antropolog społeczny), Dominika Słowik (autorka powieści "Atlas: Doppelganger"), Marcin Matuszewski (dziennikarz, raper znany jako Duże Pe)

Data emisji: 9.06.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/tj

Czytaj także

Mały PRL Izy, Witka i Marianny - zobaczcie wideo!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 20:00
22 lipca 2011 roku Iza i Witek wraz z córką Marianną zdecydowali się porzucić swoje dotychczasowe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślady ludzi. Artystyczne świadectwo życia w dżungli

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 14:13
Polski artysta pojechał do Sao Paulo, brazylijski fotograf przyjrzał się polskim miastom. Wraz z nimi przedzieramy się przez miejskie dżungle i zastanawiamy się, co dalej?
rozwiń zwiń