Tomasz Terlikowski: Judasz uosabia złe cechy, które nosi w sobie wielu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 20:00
- Na ludzką pamięć wpływają późniejsze wydarzenia, na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy. To dokładnie widać w historii Judasza. Najbardziej dla niego łaskawy jest ewangelista Mateusz, który sam jako były celnik nadaje mu przynajmniej jakieś ludzkie rysy. Pozwala mu na żal, jakąś formę załamania tym, co zrobił. Kreśli go nieco łagodniej - mówił w Dwójce Tomasz Terlikowski, autor książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła".
W swojej najnowszej książce Tomasz Terlikowski proponuje świeże  biblijne, historyczne, literackie i psychoanalityczne  spojrzenie na postać Judasza
W swojej najnowszej książce Tomasz Terlikowski proponuje świeże – biblijne, historyczne, literackie i psychoanalityczne – spojrzenie na postać JudaszaFoto: Wojciech Strozyk/REPORTER
  • "To ja, Judasz. Biografia apostoła" - to tytuł najnowszej książki Tomasza Terlikowskiego, dziennikarza, filozofa, publicysty, tłumacza i pisarza.
  • Autor był gościem audycji "O wszystkim z kulturą".

Tomasz Terlikowski mówił o tym, jak Judasz jest ukazywany nie tylko w sztuce. - Ewangeliści pisali o nim bardzo mocnymi, czarnymi liniami. Jak się dobrze wczytać, to im późniejsza Ewangelia, to ten obraz jest ciemniejszy - podkreślił.

Judasz w Ewangelii - na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy

Dodał, że na tym polega natura ludzkiej pamięci. - Wpływają na nią późniejsze wydarzenia, na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy. To dokładnie widać w historii Judasza. Najbardziej dla niego łaskawy jest Mateusz, który sam jako były celnik nadaje mu przynajmniej jakieś ludzkie rysy. Pozwala mu na żal, jakąś formę załamania tym, co zrobił. Kreśli go nieco łagodniej - mówił Tomasz Terlikowski.

Postać Judasza silnie obecna w kulturze nawet postchrześcijańskiej

- Zafascynowało mnie, że przez trzy lata ten człowiek chodził z nimi, nie wierzę, żeby od samego początku wszyscy wiedzieli, że jest beznadziejny. Z tych pozytywnych wspomnień nie zostaje potem nic. Wielkie znaczenie miało to, że pochodził z Judei, ziemi pustynnej i suchej. Ale jednocześnie bardziej pobożna, tam byli najlepsi nauczyciele i rabini, centrum życia religijnego. Galilea była bogatsza, ale uchodziła za trochę gorszą - zaznaczył rozmówca Jakuba Kukli.


Posłuchaj
31:10 2024_03_28 17_27_58_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Tomasz Terlikowski: Judasz uosabia złe cechy, które nosi w sobie wielu ludzi (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Kim był Judasz?

Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Bojownik o wolność Izraela? Intelektualista z Judei pośród galilejskich rybaków? Kim był Judasz? (...) Czy w ogóle istniał? Co o nim wiemy, a czego nie? Co jest pewne, a czego się domyślamy? Jak możemy rozumieć jego historię? Być może Judasz, zanim dołączył do grona apostołów, był zwykłym handlarzem. Jednak możliwe również, że był on, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, terrorystą walczącym z bronią w ręku o wyzwolenie Izraela spod rzymskiego jarzma.

Czy zdradził Jezusa z żądzy zysku?

Dlaczego uwierzył Jezusowi? Czy zdradził go z żądzy zysku, czy powodem było rozczarowanie i utrata wiary? Czy był niezbędnym elementem historii stanowiącej fundament chrześcijaństwa? Dlaczego jest tak ważny dla gnostyków? - te pytania w swojej najnowszej książce zatytułowanej "To ja, Judasz, Biografia apostoła" stawia Tomasz Terlikowski.

Czytaj też:

Dla autora ta książka ma wyjątkowy wymiar

Dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz i pisarz przedstawia w niej historię, tajemnice i twarze jednej z najbardziej mrocznych i niejednoznacznych postaci Nowego Testamentu. Dla autora ta książka ma wyjątkowy wymiar - jak czytamy w notce wydawniczej: (...) osobisty, rozliczeniowy: oto biografia Judasza napisana z pasją przez autora, którego przecież nieraz nazwano właśnie Judaszem, zdrajcą polskiego Kościoła.  

Fragmenty najnowszej książki Tomasza Terlikowskiego prezentujemy od poniedziałku 25.03 w cyklu "To się czyta".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Tomasz Terlikowski (dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz i pisarz)

Data emisji: 28.03.2024

Godzina emisji: 17.30

pg/aw/mo/kul

Czytaj także

Współczesne totalitaryzmy i zamienniki religii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 22:00
"Jeżeli zabierzemy ludziom wiarę, pole umysłów zajmie totalitaryzm" – pisał przed laty amerykański arcybiskup Fulton Sheen" (1895-1979). Na czym polega totalitaryzm współcześnie? Na to pytanie szukali odpowiedzi goście wtorkowego wydania "Klubu Trójki": teolog, filozof i redaktor kwartalnika "Więź" dr Sebastian Duda, dziennikarz i publicysta Grzegorz Górny oraz filozof i pisarz Tomasz Terlikowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Judasz - portret apostoła pióra Tomasza Terlikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 11:15
Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Bojownik o wolność Izraela? Intelektualista z Judei pośród galilejskich rybaków? Judasz to najbardziej mroczna i niejednoznaczna postać Nowego Testamentu. Portret apostoła kreśli w swojej najnowszej książce Tomasz P. Terlikowski. Wybranych fragmentów słuchaliśmy w cyklu "To się czyta" w interpretacji Andrzeja Ferenca.
rozwiń zwiń