Polskie Radio
Section05
Tomasz Terlikowski

Judasz - portret apostoła pióra Tomasza Terlikowskiego

Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Bojownik o wolność Izraela? Intelektualista z Judei pośród galilejskich rybaków? Judasz to najbardziej mroczna i niejednoznaczna postać Nowego Testamentu. Portret apostoła kreśli w swojej najnowszej książce Tomasz P. Terlikowski. Wybranych fragmentów słuchaliśmy w cyklu "To się czyta" w interpretacji Andrzeja Ferenca.
Zobacz więcej na temat:  Biblia Tomasz Terlikowski literatura Andrzej Ferenc Judasz

Tomasz Terlikowski: Judasz uosabia złe cechy, które nosi w sobie wielu ludzi

- Na ludzką pamięć wpływają późniejsze wydarzenia, na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy. To dokładnie widać w historii Judasza. Najbardziej dla niego łaskawy jest ewangelista Mateusz, który sam jako były celnik nadaje mu przynajmniej jakieś ludzkie rysy. Pozwala mu na żal, jakąś formę załamania tym, co zrobił. Kreśli go nieco łagodniej - mówił w Dwójce Tomasz Terlikowski, autor książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Terlikowski Judasz biografia Jakub Kukla Dwójka ewangelia religia Biblia

Wojna na Ukrainie a konflikt Cerkwi prawosławnych. Terlikowski: oderwanie Kijowa od Moskwy to duży cios

Jeśli ukraińskie prawosławie w całości oddzieliłoby się od rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, to wtedy właśnie Ukraina stałaby się największą Cerkwią prawosławną na świecie. Co więcej - Rosja byłaby dopiero trzecia. To także poważny problem wizerunkowy - tłumaczył w Polskim Radiu 24 filozof, publicysta i pisarz Tomasz Terlikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Tomasz Terlikowski ŚWIAT Europa Ukraina Kościół prawosławie

"To bardzo niebezpieczne dla Ukrainy". Terlikowski o słowach papieża Franciszka

- W ten sposób, jak papież, na temat tej wojny myśli może nie całość, ale pewna istotna część nie tylko Watykanu, ale także włoskiego Kościoła. I to jest najbardziej niebezpieczne. Ostpolitik Pawła VI, kard. Casarolego - ta geopolityka wróciła i to jest bardzo niebezpieczne dla Ukrainy, ale także dla Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Terlikowski, publicysta, dziennikarz, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Terlikowski ŚWIAT Europa Rzym Watykan Ukraina wojna 2022 serwis wschodni papież papież Franciszek

Współczesne totalitaryzmy i zamienniki religii

"Jeżeli zabierzemy ludziom wiarę, pole umysłów zajmie totalitaryzm" – pisał przed laty amerykański arcybiskup Fulton Sheen" (1895-1979). Na czym polega totalitaryzm współcześnie? Na to pytanie szukali odpowiedzi goście wtorkowego wydania "Klubu Trójki": teolog, filozof i redaktor kwartalnika "Więź" dr Sebastian Duda, dziennikarz i publicysta Grzegorz Górny oraz filozof i pisarz Tomasz Terlikowski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Klub Trójki Michalina Szymborska Tomasz Terlikowski Grzegorz Górny totalitaryzm Chiny

Boże Narodzenie. Uwielbiane... przez biznes

- Jest taki czas w roku, w którym jesteśmy ze sobą, budujemy i umacniamy rodzinę, wiarę rozumianą jako tradycję, którą przekazujemy dalej, niezależnie od tego czy na danym etapie mamy silne emocje religijne czy mniejsze - gościem audycji "O wszystkim z kulturą" dzień przed wigilią Bożego Narodzenia był Tomasz Terlikowski, dziennikarz, filozof, publicysta i pisarz, z którym rozmawialiśmy o naturze nadchodzących świąt we współczesnym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Dwójka Tomasz Terlikowski Michał Szułdrzyński

"Odsłania bardzo głęboki kryzys, który dotyka Watykan". Ks. prof. Kobyliński o procesie włoskiego kardynała

- To ważny, włoski kardynał oskarżony o różnego rodzaju nadużycia finansowe, o korupcję, o defraudację, o nadużycia urzędu. Ten proces, niestety, odsłania bardzo głęboki kryzys, który dotyka Watykan, Stolicę Apostolską. W tle pojawia się pytanie o możliwość uzdrowienia Państwa Watykańskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół katolicki Tomasz Terlikowski Polskie Radio 24 Watykan ŚWIAT

"Pozostaje pewna tęsknota". Dr Sebastian Duda o postchrześcijaństwie

- Postchrześcijanie doświadczyli kiedyś czegoś religijnego w Kościele, to było doświadczenie autentyczne, ważne dla nich, natomiast w tym momencie, z różnych powodów, w Kościele się już nie odnajdują. To doświadczenie w jakiś sposób jest zamknięte i impregnowane na takie tradycyjne, chrześcijańskie formy przekazu. Niemiej pozostaje pewna tęsknota - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Duda z kwartalnika "Więź".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół chrześcijaństwo Tomasz Terlikowski

"Wygląda na grę polityczną". Tomasz Rowiński o ograniczeniu liturgii trydenckiej w Kościele

Moim zdaniem ten ruch papieża jest wynikiem takiego szerszego planu, spojrzenia, jakie papież ma w Kościele. (...) Jest to taki trochę dziwny dokument, który próbuje nas cofnąć do początku lat 70., stawia pewne diagnozy, które trochę trudno, mimo wszystko, je obronić - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, komentując Motu proprio papieża Franciszka "Traditionis Custodes", w którym zabronił on sprawowania tzw. mszy trydenckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Terlikowski Kościół papież Franciszek Kościół katolicki aktualności katolickie Watykan

Ks. dr Jerzy Jastrzębski: nauczanie prymasa Wyszyńskiego będzie zawsze aktualne

- Prymas Stefan Wyszyński żył w czasie, kiedy panowała ideologia komunistyczna, której kamieniem węgielnym była filozofia walki klas. I kiedy komuniści głosili walkę klas, kard. Wyszyński głosił przykazanie miłości. W tym sensie można powiedzieć, że prymas będzie zawsze aktualny, na każdej szerokości, na każdej długości geograficznej - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Jerzy Jastrzębski, członek Komitetu Organizacji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Tomasz Terlikowski Stefan Wyszyński prymas Polski beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja Jerzy Jastrzębski