Eliza Kącka: moja książka jest przeciw diagnozom

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 19:00
- Deklaruję, że książka jest przeciw diagnozom - nie w sensie praktycznym, bo diagnozy jako papier obramowujący nasze aktywności są w stanie nam coś zapewnić, tylko przeciw diagnozom jako unifikującym klasyfikacjom - mówiła w Dwójce dr Eliza Kącka, autorka książki "Wczoraj byłaś zła na zielono", w której opisuje swoją relację z córką będącą w spektrum autyzmu.
Eliza Kącka - literaturoznawczyni, pisarka, krytyczka literacka
Eliza Kącka - literaturoznawczyni, pisarka, krytyczka literackaFoto: PAP/Albert Zawada
  • Gościem audycji była Eliza Kącka - literaturoznawczyni, pisarka, krytyczka literacka.
  • Autorka w swojej książce pt. "Wczoraj byłaś zła na zielono" opisała swoje doświadczenie bycia matką dziecka w spektrum autyzmu.

Eliza Kącka w książce "Wczoraj byłaś zła na zielono" szczerze opisuje osobiste doświadczenia, a jednocześnie ubiera je w najwyższej próby prozę.

- Literatura jest bardzo ważna, doświadczenie też jest bardzo ważne. Natomiast ja założyłam, że można te dwie rzeczy połączyć, czy raczej zgrać ze sobą, w taki sposób, żeby nie trzeba było rezygnować ze szczerości wyznania. Kiedy sobie ten świat opowiadałam, nawet niekoniecznie pisząc, opowiadałam go sobie również literacko: sekwencjami, obrazami, wspomnieniami, metaforami. Ja w ogóle myślę metaforami - przyznała.

Czytaj także:

Kilka literackich żywiołów

Książka Elizy Kąckiej wymyka się prostym klasyfikacjom i podziałom gatunkowym. 

- W tej prozie jest rzeczywiście kilka żywiołów, lekkie wychylenia eseistyczne, eseizujące również są. One są w łonie tej książki, więc one, mam nadzieję, nie odskakują. Natomiast ja musiałam kilka tych żywiołów skoordynować, żeby dać taką opowieść, jaką chciałam dać.

Autyzm - słowo, które nie pada

Opowieść autorki dotyczy córki w spektrum autyzmu, choć to słowo nie pada w książce ani razu. Literacka forma pozwala, w oparciu o jednostkowe doświadczenie, stawiać uniwersalne pytania - o to, jak bardzo możemy zbliżyć się do kogoś innego, w jakim stopniu mamy prawo próbować kogoś kształtować i jakie są tego koszty, w jaki sposób możemy próbować zrozumieć cudzą, czasem bardzo odmienną od naszej, perspektywę.

- Deklaruję, że książka jest przeciw diagnozom - nie w sensie praktycznym, bo diagnozy jako papier obramowujący nasze aktywności są w stanie nam coś zapewnić, tylko przeciw diagnozom jako unifikującym klasyfikacjom - podkreśliła autorka. - Widziałam to u bardzo wielu rodziców, ale nie tylko rodziców, po prostu u bardzo wielu różnych ludzi. Mamy to nieszczęście, że każda taka formuła, która ma nas zamknąć w jakimś opisie, jest jednocześnie formułą, do której my w pewnym sensie ściągamy się nawzajem za nogi. Ta diagnoza jest tylko i wyłącznie papierem operacyjnym - dodała.


Posłuchaj
27:12 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2024_06_19-17-29-32.mp3 Eliza Kącka: moja książka jest przeciw diagnozom

 

***

Tytuł  audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: dr Eliza Kącka (literaturoznawczyni, pisarka, krytyczka literacka)

Data emisja: 19.06.2024

Godzina emisji: 17.30

mgc/wmkor

Czytaj także

"Lekcja polskiego nie musi być rozmową o świecie, który nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:41
- Czytanie nie musi ograniczać się do zestawu książek proponowanych w szkole, może być pasją - piszą twórcy projektu "Alternatywna Lista Lektur". O wyjątkowej inicjatywie opowiadają goście audycji "Wybieram Dwójkę": Julia Skórzyńska i Edyta Pilch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dubravka Ugrešić - rezydentka rzeki słów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 22:00
17 marca w Amsterdamie zmarła Dubravka Ugrešić - jedna z najznakomitszych pisarek byłej Jugosławii, jak sama często definiowała swoją narodowość. W 1993 roku opuściła Chorwację i Zagrzeb, w którym wykładała przez 20 lat literaturę rosyjską, i od tego czasu pozostała na emigracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Holewiński wraca z nową powieścią. "Bałaszewicz był postacią więcej niż złą"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 17:00
- To był człowiek, który chciał zastąpić Karola Marksa w I Międzynarodówce. I pewnie gdyby Rosjanie zdecydowali się zainwestować w niego większe pieniądze, toby się mogło powieść - mówił pisarz Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej powieści pt. "A potem już tylko mgła".
rozwiń zwiń