Cztery wieki bez kąpieli. Co wepchnęło nas do wanny?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 15:00
- Średniowiecze było czyste, uwielbiano łaźnie. Dopiero w kolejnych wiekach nastąpił odwrót od mycia się - mówił o zmianach przyzwyczajeń higienicznych prof. Michał Kopczyński.
Audio
  • Jak zmieniały się zwyczaje higieniczne w Europie (Kwadrans bez muzyki/Dwójkę)
Obraz Edgara Degasa z ok. 1883 r. pod tytułem Kobieta w wannie myjąca nogę gąbką
Obraz Edgara Degasa z ok. 1883 r. pod tytułem "Kobieta w wannie myjąca nogę gąbką"Foto: Wikimedia/CC

"Częste mycie skraca życie" – w tym powiedzeniu pobrzmiewa lęk przed kąpielą, panujący w Europie od końca średniowiecza do połowy XIX wieku. Przełom nastąpił za sprawą dynamicznego rozwoju miast, który wymusił budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Na przełomie XIX i XX wieku częsta kąpiel była jednak wciąż luksusem, dostępnym tylko dla bogatych.

Dlaczego powszechnie obawiano się mycia głowy? Co to jest "kąpiel na wynos"? I w jaki sposób branża reklamowa przyczyniła się do popularyzacji dbałości o higienę?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Barbara Maciejewska (etnograf, kurator wystawy "W trosce o czystość i urodę. Akcesoria toaletowe XIX–XX wieku", która prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Gdańsku) oraz prof. Michał Kopczyński (historyk codzienności z redakcji miesięcznika "Mówią Wieki")

Data emisji: 23.07.2015

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Czytaj także

Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tour de France. Zaczęło się od kominiarza

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 15:41
Maurice Garin, pierwszy zwycięzca słynnego wyścigu, zawodowo był daleki od kolarstwa. W Dwójce opowiadaliśmy o historii i współczesności Tour de France.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Holandia. Chleb z masłem sprzed czterech wieków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:00
Pieter de Hooch, znakomity XVII-wieczny malarz rodzajowy, dowiódł, że tematem wielkiej sztuki mogą być najprostsze domowe czynności.
rozwiń zwiń