"Kotka Brygidy". Holocaust oczami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 16:00
- Na całej Pradze nie było kwiatów, bo ludzie żegnali swoich sąsiadów idących do getta - przywoływała Anna Rudniańska jedną ze scen swojej książki "Kotka Brygidy", powieści dla dzieci o Holocauście.
Audio
  • O powieści i słuchowisku "Kotka Brygidy" rozmawiają autorka książki Anna Rudniańska i autor adaptacji Paweł Szabłowski (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Dzieci w warszawskim gettcie
Dzieci w warszawskim gettcieFoto: wikipedia, domena publiczna

"Kotka Brygidy"
kotka brygidy 1200.jpg
Słuchowisko na żywo w Dwójce!

Powodem do spotkania z pisarką jest premiera plenerowego słuchowiska na podstawie jej książki.

"Kotka Brygidy" to opowieść rozgrywająca się w Warszawie w czasach II wojny światowej, widzianej oczyma wrażliwej dziewczynki Heleny. Jest to również zapis przesiedlenia praskich Żydów do getta i pustki po wielokulturowej, wieloreligijnej Warszawie. - Przy pracy nad książką wzięłam pod uwagę to, że tę opowieść będzie czytało dziecko, które jest bezpieczne, najedzone i kochane. Zależało mi, żeby tę historię opisała im dziewczynka, która będzie miała podobne życie jak one. "Kotka Brygidy" opowiada wiele prawdziwych zdarzeń, jak to, że pewien mężczyzna woził tramwajem swoją córeczkę po warszawskim getcie i mówił jej: »Patrz i zapamiętaj to, co widzisz« - mówiła w Dwójce autorka. 

W audycji także rozmowa z autorem adaptacji Pawłem Sztabowskim.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Anna Rudniańska (pisarka), Paweł Szabłowski (autor adaptacji) 

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 15.00

ob/jp

Czytaj także

Opryński: cała Europa miała udział w Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 18:28
- To nie jest tylko problem niemiecko-żydowski, ale całego kontynentu - mówił w Dwójce reżyser spektaklu "Punkt zero. Łaskawe", opartego na słynnej książce Jonathana Littella.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie tylko cmentarze". Literackie podróże Żydów do Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 17:00
- Mamy dziś bardzo ciekawą literaturę żydowską, głównie w języku angielskim i hebrajskim, która traktuje o "podróżach do Polski" - mówiła prof. Monika Adamczyk-Garbowska.
rozwiń zwiń