Makabiada w Zakopanem. Zapomniane żydowskie igrzyska

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 17:00
– To była sprawa zamieciona pod dywan – mówił etnolog, publicysta i przewodnik tatrzański Maciej Krupa o pierwszych zimowych Żydowskich Igrzyskach Olimpijskich.
Audio
  • Makabiada w Zakopanem. Zapomniane żydowskie igrzyska (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wikimedia/domena publiczna

Zakopiańską Makabiadę zorganizowano w lutym 1933 r. Choć po tej wielkiej imprezie pozostało dużo pamiątek, igrzyska zostały zapomniane. Dopiero od niedawna Zakopane odkrywa na nowo historię sprzed ponad 80 lat. – Dlaczego o tym nie pisano wcześniej? Myślę, że to casus tematyki żydowskiej, która została zapomniana. Najpierw nie można było o tym pisać, potem już nie było z kim o tym rozmawiać – powiedział Maciej Krupa.

Historyk narciarstwa Wojciech Szatkowski zwrócił uwagę, że Makabiada była "największymi zawodami żydowskich środowisk narciarskich zorganizowanymi w okresie międzywojennym". Mimo tego polska prasa (poza gazetami żydowskimi) nie była zainteresowana relacjonowaniem sportowych zmagań w Zakopanem. Przyjechało za to wielu korespondentów ze świata ("Le Monde", "New York Times", "Chicago Tribune", "The News Chronicle").

W Dwójce rozmawialiśmy o Makabiadzie, o niechęci części polskiego społeczeństwa do tego wydarzenia, a także o przedwojennym żydowskim ruchu sportowym, żydowskich gwiazdach sportu i pewnym zaskakującym żydowskim śladzie w świecie współczesnego polskiego sportu.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Maciej Krupa (etnolog, publicysta i przewodnik tatrzański), Wojciech Szatkowski (historyk narciarstwa z Muzeum Tatrzańskiego)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/mz

Czytaj także

Mitologia i skład powietrza. Czym przyciąga dziś Zakopane?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 08:00
- Na pytanie o fenomen Zakopanego odpowiedzi mogą być dwie: popularna i pogłębiona - podkreślał Maciej Pinkwart, historyk Zakopanego, opowiadając o specyfice tego najsłynniejszego miasta pod Tatrami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdy Szymanowski tu mieszkał, Atmę wypełniała muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 15:35
- To miejsce słynęło z wieczorów muzycznych. Zawsze było tu pełno ludzi i tu właśnie skupiała się bohema artystyczna XX-lecia międzywojennego, której niejednokrotnie Karol Szymanowski prezentował swoje kompozycje – podkreśliła Agnieszka Gąsienica-Giewont, opowiadając o zakopiańskiej willi, w której w latach 1930-35 mieszkał polski kompozytor
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistyczne tajemnice literackiej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:00
- W kamienicy przy Wilczej mieściło się mieszkanie, w którym pod koniec XIX wieku pisarze spotykali się przy seansach spirytystycznych - opowiadała zwiedzającym Agnieszka Trepkowska z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
rozwiń zwiń