Komputer - pomnik tego, co wywróciło świat do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 16:01
- To jest podróż w czasie przez siedemdziesiąt ostatnich lat. Informatyka w ubiegłym roku świętowała, zwłaszcza w Polsce, siedemdziesięciolecie swojego istnienia. Można powiedzieć, że na całym świecie było to 70 lat od momentu, kiedy komputer zaczynał nabierać jakiegoś kształtu i przestawał być tylko dużym, przerośniętym kalkulatorem - mówił w Dwójce Krzysztof Chwałowski – dyrektor Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.
Audio
  • Krzysztof Chwałowski o Muzeum Historii Komputerów i Informatyki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Angelo D'Amico

Działające od kilku lat w Katowicach jedyne w Polsce Muzeum Historii Komputerów i Informatyki udowadnia, że 30 lat w informatyce to tyle, co trzy wieki w architekturze. Krzysztof Chwałowski wyjaśniał, że w muzeum prezentowany jest historyczny przekrój rozwoju informatyki, jednak z dużym akcentem dorobku Polskiego, ponieważ Polska była za tzw. żelazną kurtyną. Jak podkreślił dyrektor muzeum, mieliśmy narzucone embargo o nazwie CoCom, polegające na tym, że nie mogliśmy sprowadzać nowych technologii bez zgody Stanów Zjednoczonych i Związku Sowieckiego. Mimo to odnajdowaliśmy się jakoś w tym świecie. 

Dziedzictwo kulturowe

Krzysztof Chwałowski opowiadał, że pierwsza rozrywka elektroniczna, czyli gra komputerowa, została opatentowana w Stanach Zjednoczonych w 1948 roku. A dziś, kiedy wsiadamy do środków komunikacji miejskiej, każdy trzyma w rękach smartfona, czyli nic innego, jak komputer. - A jak to się wszystko zaczęło? Tylko i wyłącznie od prostej matematyki. Komputer ma gigantyczny wpływ na rozwój człowieka i na jego dzisiejszą egzystencję - zaznaczał gość Dwójki. - Ale dlaczego muzeum komputerów? Niektórzy mówią "złomowisko starych sprzętów", ale ja się z tym nie zgodzę. Po pierwsze, nie wyglądają jak na złomowisku. Po drugie, my z tego złomowiska bardzo często wydzieramy z przepastnych rąk złomiarzy sprzęty, które naprawdę są naszym dziedzictwem. Dziedzictwem kulturowym, a jednocześnie pomnikiem tego, co wywróciło nasz świat do góry nogami.

Jak powstał legendarny polski komputer "Odra 1305"? Do czego używano stare komputery? Jak wyglądały realia pracy polskich konstruktorów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Jakub Kukla

Goście: Krzysztof Chwałowski (dyrektor Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach)

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 15.00

am/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gry komputerowe. Kształcą, wychowują, zmieniają świat

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 12:30
- W 2015 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało ostrzeżenie, że gry komputerowe mogą powodować wzrost agresji. Wynikało z niego, że gry wpływają na ludzi. Ale może to być przecież wpływ także pozytywny – mówiła w Dwójce Agnieszka Mulak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:55
- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
rozwiń zwiń