X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Afryce umierają i uważają, że to normalne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 14:00
Co łączy ryzykowne obyczaje seksualne rybaków znad Jeziora Wiktorii, zabijanie lesbijek w RPA i samobójczą pracę na giełdzie tytoniowej w Malawi? Z Adamem Leszczyńskim, autorem zbioru reportaży o Afryce, rozmawiamy o problemach kontynentu i o tym, jak bardzo nietrafione bywają próby zmiany losu Afrykańczyków.
Audio
  • Adam Leszczyński od 10 lat pisze o problemach w Afryce
Malawi
MalawiFoto: wikipedia commons/użytkownik Swathi Sridharan

Praca na giełdzie tytoniowej w Malawi to samobójstwo. Tragarze bardzo szybko noszą tam bele z tytoniem. Tak pracując, żyją praktycznie tylko 4 lata. Później zabija ich pylica albo gruźlica związana z AIDS, bo Malawi ma bardzo duży problem z tą chorobą.
Zarobki na giełdzie są jednak przyzwoite, a w kraju nie ma właściwie innego źródła pracy niż tytoń. Ludzie nie mają wyjścia, więc świadomie decydują się na samobójstwo w ratach.
"Wszyscy uważają, że to normalne"
- Często czuję się bezradny wobec sytuacji, w której dokonuje się coś moralnie skandalicznego, ale nic nie da się z tym zrobić. Wszyscy to akceptują i uważają, że to normalna sytuacja - opowiada Adam Leszczyński, autor zbioru reportaży o Afryce, z których jeden dotyczy właśnie Malawi.
Jego książka "Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS" jest próbą - reportera i historyka - odpowiedzi na pytanie o przyczyny afrykańskich nieszczęść, o których Europejczycy słyszą w telewizji i czytają w gazetach. Nie są one wynikiem dziwacznego zrządzenia losu, ani nieudolności Afrykanów.
Pomoc i arogancja
- Tam ludzie zachowujący się racjonalnie, zgodnie ze swoim interesem stawiają się w bardzo złej sytuacji, umierają  - mówi Leszczyński. Ta książka jest próbą pokazania mechanizmu pułapki. To także książka o tym, dlaczego zachodnie recepty na naprawienie Afryki odznaczają się często arogancją i poczuciem wyższości wobec Afrykanów. I dlaczego tak często nie działają.
W "Świecie młodych" z Adamem Leszczyńskim rozmawiała Katarzyna Nowak.
usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyszedł na spacer, planuje wrócic za... 7 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 15:00
Amerykański dziennikarz Paul Salopek, zainspirowany teorią ewolucji, wyruszył w pieszą podróż dookoła świata. Wyliczył, że taki spacer może potrwać nawet siedem lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10-latkowie pomagają dzieciom z Czadu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 14:44
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynie uszyli lalki, które będą zlicytowane, a pieniądze trafią do fundacji UNICEF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilku poważnych kandydatów z Afryki na papieża

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 22:00
Z pewnością będziemy zaskoczeni wyborem kolejnego papieża - mówi KAI abp Henryk Hoser, który dużą część swego kapłańskiego życia spędził w Afryce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na dwóch kółkach po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 21:30
Eliza i Agnieszka wzięły udział w niezwykłej sztafecie rowerowej, która trwała dwa lata.
rozwiń zwiń