Współtwórca ruchu domów tańca w Polsce - Remigiusz Mazur-Hanaj

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2025 10:59
Fascynacja poezją doprowadziła go w końcu do... buntu. Współtwórca ruchu domów tańca w Polsce, etnograf, animator życia kulturalnego, muzyk folkowy i awangardowy Remigiusz Mazur-Hanaj opowiada w cyklu "Zapiski ze współczesności" w Programie 2 Polskiego Radia o swoich domach rodzinnych, początkach fascynacji poezją i pierwszych spotkaniach z muzyką ludową.
Remigiusz_Mazur-Hanaj to muzyk folkowy i awangardowy znany z takich zespołów jak Księżyc, Bractwo Ubogich czy Wędrowiec
Remigiusz_Mazur-Hanaj to muzyk folkowy i awangardowy znany z takich zespołów jak Księżyc, Bractwo Ubogich czy WędrowiecFoto: Hanna Szczęśniak/RCKL

Dom pierwszy - ten namacalny, materialny, odbierany zmysłowo i cieleśnie. I ten drugi - zbudowany z myśli, uczuć, emocji i wspomnień ludzi w nich mieszkających, ten istniejący w pamięci i czasie. W tych dwóch przestrzeniach dorastał Remigiusz Mazur-Hanaj.

Dom rodzinny i ludzie zawdzięczający wszystko sobie

Gość Dwójki swoją opowieść rozpoczyna od historii swojego dziadka - złotej rączki. - Poznawałem wielu ludzi na wsiach, którzy wszystko zawdzięczali sobie i swojemu trudowi. Mój dziadek był taką osobą. Kupił kiedyś skrzypce od cygana i nauczył się na nich grać. Wraz z kolegami spotykali się i grali popołudniami. Ja również muzykuję na tych samych skrzypcach - mówił w Dwójce Remigiusz Mazur-Hanaj.

- Kiedy dziadek wrócił po I wojnie światowej z puszką wypełnioną złotymi rublówkami, które były jego żołdem, stać go było na postawienie domu. Otworzył tam zakład fotograficzny, bo w czasie wojny doświadczył nieznanych mu uczuć, jak np. samotności czy tęsknoty. Zobaczył wtedy, że zdjęcia są ważne - relacjonował.

Dom, pierwszą szkołą

Muzyk, wspominając swój rodzinny dom, podkreślił, że to właśnie w nim znalazł wszystko, co potrzebne mu było do wzrostu i edukacji. Szkoła odgrywała więc w życiu Remigiusza Mazur-Hanaja inną rolę niż w przypadku większości dzieci.- Z zapałem czytałem np. encyklopedię. Szkoła była wtedy właściwie placówką socjalizującą. Podobnie jak podwórko, na którym łamałem ręce - opowiadał w Dwójce 

Początki ze słowem 

Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział również o swojej pierwszej pasji - poezji. - Mama zaczęła mi czytać wiersze i w domu usłyszałem poezję, która mi inaczej tłumaczyła świat, niż robiłem to ja. Opowiadała o tym świecie przez język. Nie znałem tego wcześniej i w pewnym momencie zaczęło to do mnie przemawiać - relacjonował. Fascynacja poezją doprowadziła jednak do buntu....

 

***

Na audycję Zapiski ze współczesności zapraszamy od poniedziałku do piątku (12-16.05) o godz. 12.45.

dz/zch

Czytaj także

Wspomnienia więźniów sowieckich obozów – w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2025 13:00
Decyzją najwyższych władz ZSRR w kwietniu 1940 roku rozstrzelano bez procesu i wyroku 22 tys. polskich oficerów, policjantów, ale także cywili wziętych do niewoli po napaści Rosji na Polskę we wrześniu 1939 r. Strzałem w tył głowy NKWD zabiło lekarzy, naukowców, artystów, nauczycieli, urzędników, prawników. Ofiary grzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Charkowie, Bykowni oraz Miednoje. W 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, zaprosiliśmy do wysłuchania wspomnień więźniów sowieckich obozów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarstwo, które karmi duszę. Cykl gawęd Bożeny Fabiani

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2025 13:00
- Nie chodzi o to, by namalować duchowość, ale przekazać w obrazie coś, co nakarmi naszą duszę i zaspokoi duchowy głód. Da jedyne w swoim rodzaju przeżycie - mówiła o duchowości w sztuce Bożeny Fabiani. W Wielkim Tygodniu zaprosiliśmy do wysłuchania cyklu jej gawęd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Kilian - historyk sztuki, któremu pisany był teatr

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 13:00
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był Jarosław Kilian - reżyser docenianych spektakli teatralnych i operowych, a także radiowych słuchowisk, scenograf, historyk sztuki, wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej, ale też tłumacz z języka francuskiego.
rozwiń zwiń