Weteranki. Jak wygumkowano kobiety Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 11:00
– Brały udział w kluczowych wydarzeniach, odegrały bardzo ważną rolę, a potem zostały zapomniane – mówiła Marta Dzido, autorka książki "Kobiety Solidarności".
Audio
  • Weteranki. Jak wygumkowano kobiety Solidarności (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Książka Kobiety Solidarności Marty Dzido
Książka "Kobiety Solidarności" Marty DzidoFoto: Świat Książki/materiały prasowe

– Kobiet było tyle samo, ilu było mężczyzn. W wolnych związkach zawodowych i w czasie strajku sierpniowego ich rola była nie do przecenienia – przypomniała pisarka, zwracając uwagę, że wbrew obiegowym opiniom działalność polityczna kobiet ma bardzo długą tradycję. – Kobiety angażowały się w czasie powstań i w czasie zaborów, wykonując taką pracę, o której dziś myślimy nie jak o działaniu politycznym, lecz jak o pozytywistycznej pracy u podstaw. Ale to jest robienie polityki! – powiedziała.

O tym, dlaczego kobiety decydowały się na ryzykowną aktywność opozycyjną, a także o najtrudniejszych momentach ich walki (takich jak "nerwowe rozregulowanie" ich dzieci) opowiadały Alicja Wancerz-Gluza, współtwórczyni opozycyjnego pisma "Karta", oraz - z nagrań archiwalnych - opozycjonistki Joanna Wierzbicka-Rusiecka, Hanna Macierewicz i Ludwika Wujec.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Alicja Wancerz-Gluza (współtwórczyni opozycyjnego pisma "Karta"), Marta Dzido (pisarka, autorka książki "Kobiety Solidarności")

Z nagrań archiwalnych: Joanna Wierzbicka-Rusiecka, Hanna Macierewicz, Ludwika Wujec (działaczki opozycji antykomunistycznej w PRL)

Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 19.30

mc/bch

Czytaj także

Zapomniane bohaterki Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 12:21
O kobietach wygumkowanych z oficjalnej historii Solidarności rozmawialiśmy z Martą Dzido, autorką książki "Kobiety Solidarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o doktorat, czyli losy emancypantek ze Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 12:55
- Jej życie to przykład na to, jak zmieniała się sytuacja kobiet. Gdy urodziła się, lwowianki zaczęły zdawać maturę. Gdy robiła doktorat, spotykała się z niechęcią kolegów, którzy wrogo patrzyli na jej naukowe ambicje – podkreśliła Beata Kost, opowiadając o losach przedwojennej naukowczyni Łucji Charewiczowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wykrzyczeć wściekłość". Kultura w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:48
– Cenzura zdjęła wszystkie spektakle Teatru Powszechnego, przestaliśmy grać. Puściły nam nerwy i zaczęliśmy bojkot – wspominała Ewa Dałkowska, jedna z inicjatorek powstania antyrządowego Teatru Domowego.
rozwiń zwiń