Droga do "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 13:51
Rozmowa o schyłku "epoki Gierka" i narodzinach "Solidarności".
Audio

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego – który później przekształcił się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" – sformułowano w nocy z 16 na 17 sierpnia 1980 roku. 18 sierpnia postulaty te zostały wywieszone na bramie Stoczni, wypisane na sklejce. Okrągła rocznica wydarzeń w Gdańsku jest dobrą okazją, aby porozmawiać i o schyłku "epoki Gierka", i narodzinach "Solidarności", a także zaprezentować album Droga do "Solidarności" wydany przez Fundację Ośrodka Karta, który ilustruje tytułowy proces powstawania tego ważnego ruchu społecznego (Polskie Radio ma patronat korporacyjny nad tym wydawnictwem).

W Sezonie na Dwójkę Hanna Maria Giza rozmawiała o schyłku "epoki Gierka" i narodzinach "Solidarności" z Jerzy Borowczakiem, jednym z inicjatorów gdańskiego strajku, profesorem Andrzejem Friszke oraz ze Zbigniewem Gluzą, prezesem Ośrodka Karta.

Zbigniew Gluza próbował odpowiedzieć na pytanie o genezę ruchu solidarnościowego, a tym samym wyjaśnić decyzje redakcji albumu, by rozpocząć go od 1975 roku.

 

 

 

Profesor Andrzej Friszke z kolei przypominał o najważniejszych przyczynach, w wyniku których ów, wydawałoby się monolityczny, system ukruszył się i runął.

 

 

 

Zbigniew Gluza wzracał uwagę, co zostało równiez uobecnione w albumie, na pewien ważny moment w kształtowaniu się poczucia narodowej (obywatelskiej) wspólnoty - wziązało się to z postacią Jana Pawła II i z jego pielgrzymkami do Polski.

 

 

 

Goście Hanny Marii Gizy mówili także o dokumentach epoki ważnych dla ilustrowania jej chwil kluczowych, a wykorzystanych przez autorów albumu. Przywoływano choćby zapiski dziennikowe Mieczysława Rakowskiego i Józefa Tejchmy (ówczesnego działacza PZPR, posła na Sejm). Ten ostatni zdradzał się na przykład ze swego oczarowania postacią Jana Pawła II...

 

 

 

Jerzy Borowczak przywoływał sierpniowe dni 1980 roku, sytuację w Stoczni, przygotowania do strajku, ówczesne lęki i obawy (choćby przed konfrontacją siłową, której za wszelką cenę należało uniknąć), mówił o hymnie jako o środku uśmierzającym społeczne nastroje...

 

 

 

Rozmowa dotyczyła poza tym takich tematów, jak rola Lecha Wałęsy w organizowaniu strajku w gdańskiej stoczni, rola (i zasady działania: skąd informacje?), jaką odgrywało w owym czasie Radio Wolna Europa, dokładna historia powstania (redagowania) 21 postulatów, specyfika "Solidarności" jako połączenia ruchu robotniczego i części inteligencji proponującej pewną polityczną świadomość, polityczne myślenie (przywołano choćby postaci Tadeusza Mazowieckiego i Jacka Kuronia).

Goście Hanny Marii Gizy odpowiadali również na pytania słuchaczy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.


Czytaj także

Obchody Sierpnia mało uroczyste: "a to fundament"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 15:57
Obchody 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych powinny mieć bardziej uroczysty charakter, bo "to jest fundament, na którym powstała współczesna Polska" - uważa historyk prof. Andrzej Friszke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrywanie "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 10:51
W poniedziałkowym Sezonie: o polskich mediach lat 80., o zakłamaniu i prawdzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność" we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 11:00
Zapraszamy do wysłuchania gawęd działaczy opozycyjnych lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MBK przed obchodami Sierpnia 1980

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 19:41
Od lat, w sierpniu, "krążymy" wokół Stoczni Gdańskiej. Przyciąga jak magnes, fascynuje, intryguje, niepokoi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanon Literatury Podziemnej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 22:10
Oficyna Wydawnicza Volumen i Wydawnictwo Bellona zaprezentuje dzieła literatury, które premierę miały w tzw. drugim obiegu, w latach 1976-1989.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kocham "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 09:45
- Solidarność to jest mit mojego życia - powiedział satyryk Jan Pietrzak, dzisiejszy gość Salonu politycznego Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projektanci i sportowcy promują wiedzę o Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 10:00
Kampania "Solidarity changes the world" na rocznicę wydarzeń sierpnia 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzydzieści lat po Sierpniu '80

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 12:33
Jak wyglądało życie codzienne strajkujących w Stoczni, a jak osób Stocznię wspierających? Jak sobie wyobrażali przyszłość, czy zdawali sobie sprawę, jak ogromne procesy uruchomili?
rozwiń zwiń