Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 17:37
"Oczyszczenie" Sofi Oksanen, "Nieciekawa historia" Antoniego Czechowa, "A na imię jej Aniela" Marcina Wrońskiego oraz "Twoja twarz jutro" Javiera Mariasa.
Audio
  • Marcin Wroński nt. książki "A na imię jej będzie Aniela"
  • Sofi Oksanen o swojej najnowszej powieści
  • Prof. Rene Śliwowski nt."Nieciekawej historii" Antoniego Czechowa
  • Ewa Zaleska o książce "Twoja twarz jutro" Javiera Mariasa
Co słychać w literaturze?
Foto: źr.wikipedia

/

Estonia, lata 90. Stara kobieta Aliije znajduje na swym podwórku młodą, przerażoną i pobitą Rosjankę Zarę, która twierdzi, że ucieka przed mężem. Nieufna Aliije zabiera ją do domu. Obie próbują się "wybadać", klucząc i kłamiąc. Bo obie mają wiele do ukrycia. Tylko my, czytelnicy, poznamy prawdę o dwóch kobietach, uwikłanych w tajemnice zbrodni, namiętności i marzeń o szczęściu...

Pełna emocji, sugestywna powieść psychologiczno-obyczajowa, rozgrywająca się w czasach chaosu tuż po rozpadzie ZSRR, gdy "możliwe było absolutnie wszystko – nawet to, czego człowiek nie potrafił sobie wyobrazić". O powieści "Oczyszenie", za którą fińska pisarka otrzymała Europejską Nagrodę Literacką, rozmawialiśmy z samą Sofi Oksanen.

/

"Nieciekawa historia" Antoniego Czechowa to utwór całkiem niepospolity, fascynujący i w swej ci­chej, smutnej dziwności nie ma sobie równego w żadnej literaturze; zdumiewa on choćby tym, że młody, niespeł­na trzydziestoletni człowiek z najgłębszym wyczuciem czyni narratorem tej zapowiedzianej jako „nieciekawa", lecz wstrząsającej historii – starca, światowej sławy uczonego w randze generała, z tytułem ekscelencji, któ­ry często też tak się w swoich wyznaniach tytułuje: „Wa­sza ekscelencjo!", co brzmi jak: „O mój Boże!”.  

Naszym goście był tłumacz, rusycysta, autor biografii Czechowa prof. Rene Śliwowski, który mówił o opowiadaniu Czechowa.

/

W Lublinie na początku września 1938 roku policja znajduje zwłoki młodej służącej. Przed zamordowaniem zgwałcono ją, zostawiając na ciele dziwną wydzielinę. Równo rok później, kiedy miasto atakują wojska hitlerowskie, w podobny sposób ginie inna kobieta. Niewyjaśniona zbrodnia nie daje spokoju komisarzowi Zygmuntowi Maciejewskiemu. Żeby móc zbadać sprawę, wstępuje w szeregi niemieckiej policji. Polskie podziemie uznaje go za zdrajcę, więc Maciejewski musi działać ze zdwojoną ostrożnością. Zwłaszcza że ostatnie morderstwo nie oznacza końca tej serii...

"A na imię jej będzie Aniela", trzecia i najmroczniejsza powieść z retrokryminalnego cyklu Marcina Wrońskiego, zaskakuje więc i poraża. Koniec przedwojennego Lublina i zagłada Żydów zostały w niej przejmująco odmalowane i stanowią bardzo ważny element fabuły. O tej książce rozmawialiśmy z Marcinem Wrońskim - autorem całego cyklu powieści kryminalnych o komisarzu Maciejewskim, których akcja rozgrywa sie w międzywojennym i wojennym Lublinie.

/

Hiszpan, który kiedyś był wykładowcą na Uniwersytecie w Oksfordzie, wraca po rozstaniu z żoną do Anglii. Tu zostaje współpracownikiem tajemniczej grupy o niesprecyzowanych zadaniach, której codzienna działalność polega na analizowaniu charakterów i osobowości konkretnych ludzi, by przewidzieć ich zachowania w przyszłości, czyli ich twarz jutro.

Javier Marias sięga do najlepszych wzorców powieści szpiegowskiej i tka historię gęstą, skupiającą uwagę - lecz jej prawdziwą substancją są refleksje psychologiczne, filozoficzne, moralne oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie postawione na samym początku: czym jest rzeczywistość? Pierwszy tom tryptyku, uznawanego za najlepsze dzieło w dorobku Mariasa, uhonorowanego licznymi nagrodami, przełożonego na wiele języków i wydanego w kilkudziesięciu krajach. O książce "Twoja twarz jutro" Javiera Mariasa rozmawialiśmy z jej tłumaczką - Ewą Zaleską.

Program przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Aby wysłuchać rozmów, wystarczy kliknąć w ikonki dźwięków w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naga prawda o profesorach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 09:00
Należą do tych krytyków literackich, o jakich dzisiaj trudno, będących trwalszymi autorytetami niż krytycy piszący recenzje dla czasopism.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz misternych układanek

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:00
Francuski pisarz Georges Perec potrafi w szczegółowym opisie zdarzeń rozgrywających się w jednej sekundzie zawrzeć historię całego stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albański Orwell

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 07:08
Totalitarny reżim jako gmach zbudowany na ludzkim strachu, zbyt wielkim poświęceniu i paranoi to ulubiony temat pisarza Ismaila Kadare'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz, który nie kradnie swoich książek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 05:20
Ma wielki dystans do swojego życia, dawno przestał się przejmować fermentem, który zaczyna się dla pisarza zaraz po wydaniu nowej książki. Hubert Klimko-Dobrzaniecki wydał właśnie powieść - "Bornholm, Bornholm".
rozwiń zwiń