Prof. Antony Beevor: historia musi pamiętać o zwykłych ludziach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 13:46
- Ważne jest, by połączyć historię odgórną, która daje nam kontekst, z przeżyciami jednostek, miażdżonych przez wielkie siły – mówił prof. Antony Beevor o tym, jak rozumie tworzenie historycznych narracji.
Audio
  • Z prof. Antonym Beevorem rozmawia Piotr Kędziorek (Poranek Dwójki)
Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się właśnie książka prof. Beevora Ardeny 1944. Na zdj. mieszkańcy belgijskiego Sohan wraz z amerykańskimi żołnierzami, 1944 r.
Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się właśnie książka prof. Beevora "Ardeny 1944". Na zdj. mieszkańcy belgijskiego Sohan wraz z amerykańskimi żołnierzami, 1944 r. Foto: Philcotof/ lic. CC BY 3.0/Wikimedia Commons

- Historia musi być osadzona w kontekście konkretnych wydarzeń, konkretnych ludzkich decyzji – podkreślał prof. Beevor. Jak przyznał, w jego rekonstruowaniu dziejów najnowszych, zwłaszcza tych najbardziej dramatycznych, zawsze fascynował go aspekt moralny przedstawianych faktów: - Poszukuję odpowiedzi na pytanie, co powoduje ludźmi, że dokonują takich, a nie innych wyborów.

Dlaczego prof. Antony Beevor skupił się w swoje pracy zawodowej przede wszystkim na opisywaniu przełomowych momentów II wojny światowej? W rozmowie również - o brzemiennych w skutkach decyzjach głównych scenarzystów II wojny i o tym, czy mieli jakikolwiek wybór. 

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: prof. Antony Beevor (historyk)

Data emisji: 21.01.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kedyw – komandosi Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 05:50
Akcja pod Arsenałem, likwidacja znienawidzonego Franza Kutschery, akcja "Góral". Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Shoichi Yokoi - ostatni żołnierz II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 06:00
24 stycznia 1972 roku w dżungli na wyspie Guam znaleziono japońskiego żołnierza Shoichi Yokoi, ukrywającego się tam od II wojny światowej.
rozwiń zwiń