Luksusowe życie pasażerów "Batorego"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 11:00
- Transatlantyk "Batory" był, obok "Piłsudskiego", najważniejszym polskim statkiem, który pływał po oceanie w różne części świata - mówiła w Dwójce Justyna Gibbs z Muzeum Emigracji w Gdyni.
Audio
  • Rozmowa o zdjęciach ze statku "Batory" pozyskanych przez Muzeum Emigracji w Gdyni (Poranek Dwójki)
Kelner ms Batorego przygotowuje przy stoliku drinka jednej z pasażerek statku, lata 50-te60-te XX w.
Kelner m/s "Batorego" przygotowuje przy stoliku drinka jednej z pasażerek statku, lata 50-te/60-te XX w.Foto: zdjęcie z kolekcji Floriana Staszewskiego

Placówka pozyskała kolekcję 220 zdjęć wykonanych na przestrzeni 20 lat na pokładzie "Batorego". Pokazują one codzienne życie na statku. Była stewardessa Ewa Malik opowiadała, że dla pasażerów rejs był z reguły bardzo przyjemnym doświadczeniem. - Oni mieli tylko rozrywki. Można było pójść do kawiarni, czytelni, na leżaczek, był basen i kino, dodatkowo oficer rozrywkowy organizował bale - wyliczała.

Skany fotografii ukazujących te sytuacje umieszczone zostaną w ogólnodostępnej bazie internetowej. Agnieszka Kowalkowska z Muzeum Emigracji opowiadała w Dwójce o historii powstania zdjęć.

***

Rozmawiała: Marzena Bakowska (Radio Gdańsk)

Goście: Justyna Gibbs i Agnieszka Kowalkowska (Muzeum Emigracji w Gdyni), Ewa Malik (stewardessa pracująca na "Batorym")

Data emisji: 21.01.2016

Godzina: 7.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

Kapitan Tadeusz Meissner z aktorką Elżbietą Czyżewską i artystkami z zespołu „Mazowsze” na pokładzie m/s „Batorego”, 1963 r. (zdjęcie z kolekcji Floriana Staszewskiego) Kapitan Tadeusz Meissner z aktorką Elżbietą Czyżewską i artystkami z zespołu „Mazowsze” na pokładzie m/s „Batorego”, 1963 r. (zdjęcie z kolekcji Floriana Staszewskiego)

bch/mm

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kedyw – komandosi Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:49
Akcja pod Arsenałem, likwidacja znienawidzonego Franza Kutschery, akcja "Góral". Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Shoichi Yokoi - ostatni żołnierz II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 06:00
24 stycznia 1972 roku w dżungli na wyspie Guam znaleziono japońskiego żołnierza Shoichi Yokoi, ukrywającego się tam od II wojny światowej.
rozwiń zwiń