"Śląska rzecz". Ładnie i użytecznie nie tylko w Cieszynie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 13:00
O projektach znaków i usług w województwie śląskim zrealizowanych w ramach konkursu "Śląska rzecz" rozmawialiśmy z Agnieszką Woszczyńską z Zamku Cieszyn i Katarzyną Sokołowską, jedną z wyróżnionych projektantek.
Audio
  • Agnieszka Woszczyńska i Katarzyna Sokołowska o konkursie "Śląska rzecz" (Poranek Dwójki)
  • Mateusz Dobrowolski o folkowej muzyce na Off Festivalu (Poranek Dwójki)
  • Musealia w Muzeum Tarzańskim w Zakopanem (Poranek Dwójki)
Zaprojektowane przez Ewę Kucharską karty do gry Szkat (wydawca: Gryfnie). Nagroda Specjalna konkursu Śląska Rzecz 2015 w kategorii grafiki użytkowej
Zaprojektowane przez Ewę Kucharską karty do gry "Szkat" (wydawca: Gryfnie). Nagroda Specjalna konkursu "Śląska Rzecz 2015" w kategorii grafiki użytkowejFoto: Dominik Gajda / materiały Zamku Cieszyn

Nagrodzone realizacje dotyczą wielu dziedzin życia, a ich wspólnym mianownikiem jest dobry dizajn, czyli zaawansowany technologicznie, odpowiadający na realne wyzwania, zaprojektowany przede wszystkim z myślą o użytkownikach. Wśród laureatów konkursu "Śląska rzecz" są doświadczeni producenci i młode firmy, znane instytucje kultury, ale i mniejsze ośrodki.

Spośród zaprezentowanych obiektów na wystawie można zobaczyć m.in. nagrodzone: laser X-Liner 4.1, wystawę "Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865-2015", kolekcję wzorów mozaiki inspirowanych folklorem "Etno", robota rehabilitacyjnego Luna EMG, książkę "Mocne stąpanie po ziemi" i karty do gry "Szkat".

Wystawa pokonkursowa "Śląska Rzecz 2015" w Zamku Cieszyn; fot. Dominik Gajda / materiały Zamku Cieszyn Wystawa pokonkursowa "Śląska Rzecz 2015" w Zamku Cieszyn; fot. Dominik Gajda / materiały Zamku Cieszyn

W audycji zajrzeliśmy też do Katowic na trwający OFF Festival, gdzie zobaczymy nie tylko gwiazdy sceny muzyki rozrywkowej, eksperymentalnej i jazzowej, ale również folkowej.

Ponadto odwiedziliśmy Muzeum Tarzańskie im. Tytusa Chałbińskiego w Zakopanem, które obchodzi właśnie swoje święto - Musealia. To nowa inicjatywa, która ma przybliżyć zwiedzającym Zakopane, jego historię i kulturę.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 6.00

ob/jp/mc

Czytaj także

Władysław Skoczylas. Artysta wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 23:30
- Do dziś jest artystą popularnym w pełnym znaczeniu tego słowa. Na Akademii to jeden z najbardziej szacownych profesorów, założyciel szkoły grafiki polskiej - mówi Maryla Sitkowska, znawczyni twórczości Władysława Skoczylasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Wit i jego słabość do Katowic

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 11:00
- Kiedy mieszałem w Katowicach, zaprzyjaźniłem się z Wojtkiem Kilarem. Bywałem w jego domu i poprowadziłem wiele prawykonań jego utworów - opowiadał Antoni Wit przed niedzielnym koncertem Polskiej Orkiestry Radiowej, na którym zadyrygował po raz pierwszy "Uwerturą uroczystą" Kilara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj pozytywnego bohatera naszych czasów!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 20:00
- Współczesnego projektanta postrzegamy jako osobę stojącą na straży jakości przestrzeni publicznej, dbającą o potrzeby specjalnych grup, podnoszącą jakość naszego życia - mówiła Magda Kochanowska, kuratorka polskiej ekspozycji na 21. Triennale w Mediolanie.
rozwiń zwiń