Cyrankiewicz. Barwny konformista

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 10:00
- To jest przykład człowieka, który w innych okolicznościach zapisałby się lepiej w historii Polski - mówił w Dwójce Piotr Lipiński, autor książki "Cyrankiewicz. Wieczny premier".
Fragment  okładki książki Cyrankiewicz. Wieczny premier Piotra Lipińskiego
Fragment okładki książki "Cyrankiewicz. Wieczny premier" Piotra LipińskiegoFoto: wydawnictwo Czarne


- Przed wojną nic nie wskazywało, że będzie on blisko komunistów - opowiadał o słynnym premierze PRL gość "Poranka Dwójki". - To pęknięcie nastąpiło prawdopodobnie w Auschwitz - dodawał. To wtedy Cyrankiewicz został członkiem komunistycznego ruchu oporu. - On sobie tam uświadamia, że przez kraj przejdzie Armia Czerwona i że Polska znajdzie się w strefie wpływów Stalina. Jednocześnie miał tak silne parcie, żeby odgrywać rolę polityczną, że zaprzedał się diabłu.

Piotr Lipiński wyjaśniał, że Cyrankiewicz nie był ideologicznym fanatykiem i budził sympatię zwykłych ludzi. Wyróżniał się na tle nudnych i szarych polityków. Słynął z romansów, zamiłowania do samochodów i alkoholi. - Jedna z teorii mówi, że on po wojnie myślał o tym, żeby po prostu przeżyć i dobrze pożyć - mówił Lipiński.

Ceną za luksusy było uwikłanie w politykę. Na zawsze zapamiętano mu słowa z roku 1956, gdy mówił o odrąbywaniu rąk podniesionych na władzę ludową.

Autor biografii premiera PRL odnosił się też w audycji do oskarżeń, na temat współpracy Cyrankiewicza z gestapo. - Nie znalazłem potwierdzenia tych zarzutów w faktografii.

***

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Piotr Lipiński (pisarz, reporter)

Data emisji: 4.10.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Czytaj także

Jak władze PRL straszyły pielgrzymów strzykawkami

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 17:00
- W roku 1963 roku decydenci wymyślili, że na drodze do Częstochowy panuje epidemia czarnej ospy i nie dali pozwolenia na pielgrzymowanie - opowiadał paulin Ojciec Melchior Królik, wieloletni dyrektor warszawskiej pielgrzymki pieszej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak było "latem w mieście" w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 19:02
W audycji opowiadaliśmy o albumie złożonym z fotografii pochodzących z archiwum instytucji produkującej pocztówki w okresie PRL.
rozwiń zwiń